PL EN IT FR
Informacja na temat zwalczania krocionogów

W związku z sygnałami o pojawiających się na terenie Gminy Libiąż krocionogach informujemy mieszkańców o sposobach zwalczania i eliminowania tych stawonogów.

W celu ograniczenia uciążliwości związanych z występowaniem krocionogów należy zadbać  o właściwy stan higieniczno – porządkowy nieruchomości: regularne koszenie trawy, ścinanie gałęzi drzew przylegających do budynków, usuwanie pnączy z elewacji budynków, przykrywanie pojemników na odpady, usuwanie resztek roślinnych, likwidowanie ciemnych, wilgotnych   kryjówek.
 
Krocionogi można zwalczać sposobami naturalnymi, bez użycia środków chemicznych. Na przykład poprzez budowanie różnych pułapek nęcących z kawałków ziemniaków, buraków lub marchwi. Przynęty rozkłada się w odstępach 1-2 metrowych, w miejscu licznego występowania szkodników i cienko przykrywa ziemią. Należy je kontrolować co 3-5 dni, niszczyć krocionogi i przynęty powtórnie rozkładać. 
 
Naturalnymi wrogami krocionogów są szpaki, cierniówki, żaby moczarowe, żaby trawne, ropuchy szare, a także jeże. Dlatego też niezwykle ważna jest ich czynna ochrona, polegająca na stwarzaniu im odpowiednich warunków bytowania, np. poprzez wieszanie budek dla ptaków, ochronę zadrzewień i zakrzewień, odtwarzanie zbiorników i zakładanie oczek wodnych. 
 
Sprawdzonym zabiegiem ograniczającym występowanie krocionogów jest również   wapnowanie gleby zasiedlonej przez krocionogi wapnem palonym.
Wykonywanie zabiegów chemicznych zwalczających krocionogi powinno być wykonywane przez profesjonalne firmy zajmujące się zwalczaniem szkodników.
   
© 2008-2018 Urząd Miejski w Libiążu.
Aplikacje internetowe ESC S.A.