PL EN IT FR
Dożynki 2017 - relacja

W dniu 10 września 2017 r. w sołectwie Żarki odbyły się Dożynki Gminne. Tradycyjna forma obchodów święta plonów w Gminie Libiąż zgromadziła wielu mieszkańców i przybyłych gości.

Uroczystości rozpoczął tradycyjny wymarsz korowodu dożynkowego z Domu Kultury w Żarkach do Kościoła pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Podczas uroczystości kościelnych poświęcone zostały tegoroczne plony oraz dożynkowe wieńce.
 
Po zakończonej Mszy Świętej obchody wydarzenia przeniosły się na plac przy ulicy Ikara w Żarkach. Była to też okazja do uroczystego otwarcia oddanej do użytku po gruntownej przebudowie bazy rekreacyjno – sportowej w rejonie ulic Klubowej i Ikara w Żarkach. Całkowita wartość tej inwestycji wyniosła  638 500,02 zł.  Mieszkańcy Żarek oraz goście z satysfakcją podziwiali efekt prac związanych z przebudową placu. 
 
Na początku części obrzędowej dożynek, wszystkich zebranych przywitał gospodarz uroczystości Burmistrz Jacek Latko, który równocześnie złożył serdeczne gratulacje i wyrazy uznania za trud, mozolną pracę oraz głębokie przywiązanie mieszkańców do tradycji. Dziękując za pomyślne zakończenie żniw, przypomniał jak ważna i często niedoceniana jest praca rolnika, oddając tym samym hołd ich wkładowi w tworzenie plonu, dzięki któremu codziennie na nasze stoły trafia polski chleb.
 
Następnie burmistrz biorąc koszyk z chlebem częstował zebranych, przekazując im najlepsze życzenia.
 
Wśród szeregu atrakcji towarzyszących dożynkom nie zabrakło  stoisk rękodzielniczych, występów zespołów śpiewaczych, grupy kabaretowej, a także konkursów i zabaw. Całość zakończyła wspólna zabawa podczas festynu tanecznego.
 
 
  Przemarsz korowodu dożynkowego
 

  Uroczyste przecięcie wstęgi na oddanej do użytku przebudowanej bazie rekreacyjno-sportowej

 

Fragment części obrzędowej dożynek

 

  Poczęstunek dożynkowym chlebem

 

   
© 2008-2018 Urząd Miejski w Libiążu.
Aplikacje internetowe ESC S.A.