PL EN IT FR

 

Nowe Centrum Miasta

 

 

Możliwe, że za kilka lat będziemy świadkami bardzo dynamicznego przeobrażenia się Libiąża. Od kilku lat przedstawiciele lokalnego samorządu z sukcesem pozyskują środki europejskie. Tym razem celem jest budowa Centrum Miasta na miarę XXI wieku położonego na terenach przy ul. Oświęcimskiej. Nowe Centrum Miasta zgodnie z założeniami planistycznymi to -  przyjazna dla otoczenia -  zabudowa architektoniczna, która stanie się miejscem lokalizacji wielu obiektów usługowych, handlowych i użyteczności publicznej. To również miejsce zapewniające nowe miejsca pracy i zamieszkania młodej, wykształconej kadry pracowników.

 

Libiąż zapewni nowo przybyłym mieszkańcom możliwość własnego rozwoju i stabilizację życiową. Znajdą tu bezpieczeństwo, ciszę, parkingi, dużo zieleni. Życie koncentrować się będzie wokół uroczego rynku z ratuszem w nowym centrum, otoczonego duża ilością sklepów, banków i kawiarni. Wykorzystując swoje dogodne położenie Libiąż stanie się nie tylko atrakcyjnym miejscem rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości, ale też ważnym zapleczem hotelowo-turystycznym dla turystów i delegacji zmierzających w kierunku Oświęcimia.

     

 

Przykładowa wizualizacja nowego centrum:

  (projekt wykonany przez arch. Wojciecha Franzblau)

 
 
 

 

 

  Geneza budowy nowego centrum miasta:

Libiąż jako gmina górnicza nie posiada rynku. Na początku lat siedemdziesiątych, w związku z rozwojem KWK „Janina” rozpoczęła się budowa osiedla Flagówka. Wraz z budową osiedla nastąpił rozwój sektora handlowego oraz usług – wszystko odbyło się jednak w sposób spontaniczny, bez wyraźnej wizji urbanistycznej nowego miasta, czego efektem jest obecny chaos architektoniczny, uciążliwość funkcjonalna niektórych rozwiązań przestrzennych, niska jakość techniczna zabudowy wielkopłytowej. Budowa Centrum Miasta rozpoczęła się w 1998 r., od opracowania „Miejscowego planu zagospodarowania os. Flagówka pod przyszłe Centrum Miasta”. Plan ten wskazał sposób zagospodarowania wolnych terenów, w zgodzie z otoczeniem oraz zmianę funkcji ich wykorzystania- z „sypialni” na „centrum miasta”.

 

 

  Wybudowane elementy nowego centrum:

 

   

  • Aleja Jana Pawła II – dojazd do przyszłego centrum oparto na wybudowanej w 2002r. ze środków Phare „Inicjatywa” Alei Jana Pawła II. Otwarła ona pierwsze treny dla potencjalnych inwestorów, od 2003r. rozpoczęto sprzedaż działek pod działalność komercyjną.

 

                                                                                                                                                                          fot. Aleja Jana Pawła II

 

  • Błonia – zdobi je 33m panoramiczne zdjęcie Libiąża, które zostało wykonane przez libiąskiego fotografa Leszka Tworzydło. Po raz pierwszy zostało zaprezentowane w 2003r. podczas v Libiąskiej Biesiady Patriotycznej. Zdjęcie okala „Drzewo Nadziei” – katalpę posadzona w 2003r. z okazji 25 Rocznicy Pontyfikaty Jana Pawła II.

 

 

fot. "Drzewo Nadziei"

 

 

  • Plac Słoneczny – miejsce spotkań i integracji mieszkańców do czasu wybudowania rynku. Okolicznościowe i cykliczne imprezy na placu skupiają mieszkańców nie tylko gminy, ale i okolicznych miast. Plac zdobi oryginalna fontanna wodno – pływająca z czarnego granitu z wygrawerowaną mapą świata i ośmiolampowym oświetleniem nocnym.

 

                                                                                                                                                                      fot.  Plac Słoneczny 

 

 

  • Park Młodości z kompozycją pomnikową przedstawiającą Jana Pawła II  – jest inwestycją nietuzinkową i oryginalną – wzbudza zaciekawienie nie tylko w skali lokalnej, ale i ponadregionalnej. Polecamy obejrzenie parku turystom oraz pasjonatom wycieczek weekendowych. Miejsce to zdobią dwa libiąskie produkty, takie jak dolomit i kostka „libetowa”, uwydatnia ono piękną oś widokową na zabytkowy kościół p.w. Przemienienia Pańskiego. Akcenty wodne w połączeniu z zielenią parku wzbogacone grą światła sprzyjają relaksowi i zapewniają poczucie spokoju. W parku posadzony został „Dąb Małopolski”, powszechnie wiadomo, iż „dąb” to symbol siły, trwałości i stabilności. Zasadzony przez ówczesnego gospodarza województwa Małopolskiego Pana Janusza Sepioła i gospodarzy miasta symbolizujący przynależność gminy do województwa małopolskiego, tożsamość regionalną i dążenie do umacniania współpracy regionalnej. Przy wejściu do parku wmurowano płytę z krakowskiego Rynku. Umieszczono pod nią w stalowej tubie zwoje z podpisami osób obecnych podczas uroczystego otwarcia parku. Kompozycja pomnikowa (trzy figury)  z okolicznościowym napisem i tablicą pamiątkową  została  odsłonięta w dniu 8 kwietnia 2006r., a w uroczystości brał udział  Kardynał Stanisław Dziwisz.

 

                                                      fot.  Park Młodości

 

 

 

fot. Kompozycja pomnikowa w Parku Młodości

 

 

 

 
powrót

© 2008-2019 Urząd Miejski w Libiążu.
Aplikacje internetowe ESC S.A.