PL EN IT FR

 

Zielone wizytówki Libiąża

 

 

 

Od kilku lat gmina Libiąż przechodzi proces przeobrażania. Jednym z wyznaczników nowego wizerunku są  zadbane tereny zielone. Oprócz lasów, których  na terenie gminy jest blisko 40%, zadbano o roślinne zakątki także w centralnych częściach gminy. Z tej inicjatywy powstały oazy, w których można dziś pospacerować i miło spędzić czas  w zielonym otoczeniu.     

 

 

 

  • Park Młodości przy Alei Jana Pawła II

Nietuzinkowa i oryginalna inwestycja  z kompozycją pomnikową, przedstawiającą Jana Pawła II  – wzbudza zaciekawienie nie tylko w skali lokalnej, ale i ponadregionalnej. Polecamy obejrzenie parku turystom oraz pasjonatom wycieczek weekendowych. Miejsce to zdobią dwa libiąskie produkty, takie jak dolomit i kostka „libetowa”, uwydatnia ono piękną oś widokową na zabytkowy kościół p.w. Przemienienia Pańskiego. Akcenty wodne w połączeniu z zielenią parku wzbogacone grą światła sprzyjają relaksowi i zapewniają poczucie spokoju. W parku posadzony został „Dąb Małopolski”, powszechnie wiadomo, iż „dąb” to symbol siły, trwałości i stabilności. Zasadzony przez ówczesnego gospodarza województwa Małopolskiego Pana Janusza Sepioła i gospodarzy miasta symbolizujący przynależność gminy do województwa małopolskiego, tożsamość regionalną i dążenie do umacniania współpracy regionalnej. Przy wejściu do parku wmurowano płytę z krakowskiego Rynku. Umieszczono pod nią w stalowej tubie zwoje z podpisami osób obecnych podczas uroczystego otwarcia parku. Kompozycja pomnikowa (trzy figury) z okolicznościowym napisem i tablicą pamiątkową została odsłonięta w dniu 8 kwietnia 2006r., a w uroczystości brał udział Kardynał Stanisław Dziwisz. 

 

 

fot. Park Młodości - latem i zimą

 

 

Idea pomnika

Spod dłuta krakowskiego rzeźbiarza Jana Funka wyłoniła się postać Wielkiego Polaka - Papieża Jana Pawła II - wraz z dwójką młodych ludzi. Odlew z brązu został zainspirowany wycinkiem prasowym wraz ze zdjęciem Papieża Polaka z towarzyszącymi mu w trakcie górskiej wędrówki przyjaciółmi.

 

 

 

  fot. Kompozycja pomnikowa w Parku Młodości

 

 

 

  • Skwer Skarbnika

Kompozycja podkreślająca tradycje górnicze została otwarta przy okazji Dni Libiąża 2006.  Nazwa Skweru  jest nawiązaniem  do postaci Skarbnika, którego pomnik  z wagonem węglowym (rzeźba autorstwa artysty Jana Funka) znajduje się w centralnym  punkcie skweru.  Skarbnik to, wg tradycyjnych wierzeń,  dobry duch kopalni, który latarnią oświetla górnikom ciemne korytarze.  Na tym terenie można także pospacerować  przy fontannie z czarnymi kulami, symbolizującymi kamienie węgielne, podziwiać  bujną  roślinność, a nawet zagrać w szachy olbrzymich rozmiarów, wcialając się w figury szachowe.

Warto odnotować, że tuż  przy opisywanej oazie zieleni, znajduje się  Ośrodek Rehabilitacji  Fundacji Ochrony Zdrowia "Janina", w którym w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia prowadzona jest  rehabilitacja lecznicza w szerokim zakresie.  [Kliknij po więcej informacji o Fundacji]

 

 

fot. Skwer Skarbnika

 

 

 

  •   Park Janiny

 

Położony w bliskim sąsiedztwie zabytkowego Kościoła pw. Przemienienia Pańskiego -  przy  Placu Zwycięstwa,  stanowi enklawę wypoczynku w najstarszej części miasta.

W dniu 23 lipca 2006 r., podczas uroczystości przekazania do użytku odnowionego Parku, nastąpiło odsłonięcie rzeźby Janiny  - legendarnej imienniczki libiąskiej kopalni węgla kamiennego -  wraz z tablicą poświęconą pamięci Aleksego Barteta, jednego z pierwszych dyrektorów kopalni „Janina” w latach 1912-1939.  W uroczystości udział wzieła m. in. delegacja z Rouvroy oraz najbliższa rodzina, potomkowie  Aleksego Barteta. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło również przedstawicieli kopalni Janina. W trakcie uroczystości libiąska społeczność świętowała przypadający w 2006 roku jubileusz 20-lecia współpracy pomiędzy towarzystwami z zaprzyjaźnionych miast - Rouvroy i Libiąż.  Rzeźbę wykonał artysta Jan Funek.

 

fot.  Park Janiny  przy Placu Zwycięstwa

 

 

 

  • Skwer przy Pniakach

 

Widoczny dla przejeżdżających drogą wojewódzką nr Kraków - Oświęcim, obszar ulic Chrzanowskiej i Juniorów, cieszy oko mieszkańców oraz klientów robiących zakupy w  strefie aktywności gospodarczej. W efekcie realizacji tego projektu, powstały chodniki (ok. 300 m2),  „rumowisko skalne” ze ścieżkami terenowymi i sztucznymi źródełkami,  zieleń oraz  mała architektura i oświetlenie.

 

 

fot. Skwer przy Pniakach

 

 

 

  • Skwer  przy rondzie z uśmiechem

 

Zieleniec przy rondzie „Pod Białym” to kolejny zielony skwer znajdujący się przy drodze wojewódzkiej Kraków – Oświęcim. Kompozycja składa się z  sadzawki z elementami fontanny,  ciągu pieszego  (ok. 150 m2),  ogródka skalnego,  zieleni oraz  małej architektury i oświetlenia.

 

 

 

fot. Skwer przy rondzie z uśmiechem

 

 

 

  • Źródło Ikara

Teren  powstał przy boisku sportowym w Żarkach (ul. Klubowa)  i w przyszłości stanowić będzie  część przebudowywanego obiektu rekreacyjno-sportowego. Składa się z fontanny, układu kamieni, ławeczek, oświetlenia  oraz zagospodarowanej zieleni.    

 

 

fot. Źródło Ikara

 

 

 

 
powrót

© 2008-2019 Urząd Miejski w Libiążu.
Aplikacje internetowe ESC S.A.