Epidemia koronawirusa nie przeszkodziła wykonawcy w realizacji robót budowlanych.

Basen rośnie w oczach. Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego „Kartel” SA z Jędrzejowa to solidna firma. Ekipa budowlana pracuje tak sprawnie, że udało im się nadgonić część prac i wyprzedzić harmonogram – mówi burmistrz Libiąża Jacek Latko.

Dotychczas wykonany i odebrany został stan surowy (fundamenty, konstrukcja nośna budynku, piwnice, ściany, nadproża, wieńce, wylewki), zewnętrzna instalacja kanalizacji sanitarnej i kanalizacji deszczowej, wewnętrzna instalacja kanalizacji sanitarnej podposadzkowej i część instalacji odgromowej.

Wykonawca doprowadził także na teren budowy instalację wodną i rozpoczął montaż konstrukcji dachu z drewna klejonego nad halą basenową. Trwają także  roboty związane z wykonaniem stropów i stropodachu nad pozostałą częścią budynku.

Wykonywane są instalacje wewnętrzne (w tym centralnego ogrzewania, elektryczna, wodno-kanalizacyjna i wentylacyjna) oraz montowane zbiorniki instalacji uzdatniania wody basenowej.

W najbliższym czasie wykonawca zamierza przystąpić do montażu głównej niecki basenowej. Będzie wykonana ze stali nierdzewnej. Kolejny etap to wykonywanie pokryć dachowych na konstrukcji z drewna klejonego i stropodachu, a także wykonanie tynków i wylewek na posadzkach. Powinny się także rozpocząć prace z branży drogowej.

– Koszt inwestycji to ponad 32,8 mln zł. Libiąż stara się o dofinansowanie w ramach Programu rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej Sportowa Polska – wyjaśnia burmistrz Jacek Latko.

Budowa Krytej Pływalni w Libiążu jest realizowana w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Po stronie wykonawcy oprócz zaprojektowania i wykonania obiektu jest także jego wyposażenie oraz wykonanie infrastruktury towarzyszącej.

Budynek będzie podpiwniczony. Fragment piwnicy został zaprojektowany jako niezależny blok dostępny z holu wejściowego. Ma się tu mieścić strzelnica sportowa. Na parterze obok hali znajda się szatnie i sanitariaty dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Obok basenu sportowego (wymiary: 25 x 12,5 m, głębokość od 1,8 do 2,4 m), powstanie także basen rekreacyjny (wymiary 10 x 9,3 m, głębokość od 0,9 do 1,2 m) z podnoszonym dnem, reflektorami, masażerami karku, masażerami ściennymi na 3 stanowiska, gejzerem, ławką powietrzną (6 stanowisk) oraz 4 leżankami, brodzik dla dzieci (wymiary 5,3 x 3,7 m, głębokość 0,32 m) ze zjeżdżalnią oraz zewnętrzna zjeżdżalnia wodna z wydzielonym basenem wanny hamownej w hali basenowej (wymiary 6,95 x 2,4 m, głębokość od 0,9 do 1,2 m). Do dyspozycji mieszkańców będzie również jacuzzi o średnicy 2,85 cm (głębokość 0,45 do 1,0 m) z dyszami do masażu wodno-powietrznego i ławką powietrzną oraz blok saun. Na parterze zaplanowano salę do fitnessu z odrębnymi szatniami i sanitariatami.

Zgodnie z umową zarówno sale do ćwiczeń, jak i pomieszczenia strzelnicy zostaną przygotowane w stanie deweloperskim do adaptacji i ewentualnego wynajęcia.

Budynek krytej pływalni będzie nowoczesny i energooszczędny Poza zasilaniem z sieci przewidziano także wykonanie dodatkowych źródeł energii w postaci instalacji paneli fotowoltaicznych na dachu basenu oraz układu mikrokogeneracji. Instalacja kanalizacji sanitarnej wyposażona zostanie w układ odzysku ciepła ze ścieków.

Na terenie inwestycji powstanie wolnostojąca tężnia solankowa 7,5 x 0,8 m (zasolenie 10-20 proc.) i zewnętrzna ścianka wspinaczkowa (na elewacji budynku).

Basen będzie wyposażony w monitoring wizyjny i system antywłamaniowy.

Po stronie wykonawcy jest również zagospodarowanie otoczenia. Powstanie nowe połączenie drogowe z istniejącym układem komunikacyjnym, zatoka autobusowa i parking na 27 miejsc postojowych, w tym 3 miejsca dla osób niepełnosprawnych. Przed wejściem do budynku zlokalizowane zostaną dwie fontanny.

Zdjęcia: Libiąż Okiem Drona