To było wyjątkowe wydarzenie. W tym roku obchodzimy 50-lecie otrzymania praw miejskich, a tegoroczne dni miasta były również Świętem Powiatu Chrzanowskiego.

Dni Libiąża 2019 trwały trzy dni od 14 do 16 czerwca. Pierwszego dnia kluczowym wydarzeniem była uroczysta sesja Rady Miejskiej w Libiążu, podczas której kardynał Stanisław Dziwisz otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Libiąża. Rozstrzygnięty został także Plebiscyt „Osobowości 50-lecia Libiąża”.

Nowy park linowy

W sobotnie przedpołudnie (15 czerwca) wydarzenia skupiły się na terenie Miejskiego Ośrodka Rekreacyjno-Sportowego przy ul. Piłsudskiego. Wtedy działanie rozpoczął letni basen, z którego można było korzystać za darmo. Dużym zainteresowaniem ze strony dzieci cieszył się nowo otwarty park linowy. Inwestycja spodobała się także rodzicom. Swoje stanowisko miała Komenda Powiatowa Policji w Chrzanowie, gdzie chętni mogli obejrzeć i przymierzyć umundurowanie, wsiąść do radiowozu albo pozwolić oznakować swój rower. W sobotę na terenie ośrodka nie brakowało też rywalizacji – od rana trwały XV Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP.

Muzyczna sobota

Po południu wydarzenia przeniosły się na Plac Słoneczny. Przez kilka godzin scena należała do uczestników Festiwalu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej. Wśród blisko 300 występujących panowała różnorodność. Były zespoły i duety taneczne, wokaliści, instrumentaliści, recytatorzy. Po nich rozpoczęły się koncerty libiąskich kapel. Najpierw zagrał 54th July, później Saint Joseph Band oraz Agata Wyszyńska z zespołem DwaA. Sobotnią gwiazdą wieczoru była Natalia Szroeder. Wokalistka błyskawicznie złapała dobry kontakt z publicznością. Nie obyło się bez największego hitu piosenkarki czyli „Luster” i bisów.

Na wysokich obrotach

W niedzielę przybyłych na Plac Słoneczny witał blask wypolerowanych lakierów i ryk silników pojazdów zrzeszonych w stowarzyszeniu Chrzanowskie Klasyki. Podczas wystawy można było obejrzeć blisko 50 samochodów i motocykli. Wśród nich takie „rodzynki” jak Jaguar E-Type z silnikiem V12 pod maską, Mercedes 190 SL, Karmann Ghia czy Dodge Challenger R/T z roku 1970. Jury oceniające auta nie miało łatwego zadania. Według werdyktu, pierwsze miejsce zajął Dodge Challenger R/T ’70 Pawła Syrka z Tychów, drugie – motocykl BMW z 1939 r, a trzecie VW Caddy Sebastiana Łabzy z Libiąża. Nagrodę publiczności otrzymał Mercedes 190  SL Marka Góreckiego z Oświęcimia.

Widowiskowości nie można odmówić pokazom mażoretek z zespołów „Pantery” z Gliwic i „Gracja” Stara Wieś, którym towarzyszyły: Orkiestra Dęta Zakładu Górniczego „Janina”, Orkiestra Dęta Zakładu Górniczego Sobieski w  Jaworznie oraz Zatorska Orkiestra Dęta.

Na Placu Słonecznym spotkać można było pochodzącego z Libiąża aktora Marcina Korcza oraz Miss Polonię Milenę Sadowską. Rozdawali autografy i pozowali do zdjęć.

Po godz. 17 rozpoczął się występ libiąskiego zespołu Fire Ball. Następnie zaprezentowała się kapela Lunatyk (również z Libiąża). Po nich na scenie pojawił się Rudi Schuberth z zespołem Tadeusza Leśniaka. Artysta pomiędzy wykonywane utwory wplatał anegdoty, co wzbudzało aplauz publiczności. Największą liczbę widzów przyciągnął koncert Kayah. Artystka wykonała swoje największe hity z „Supermenką” na czele, a także bisowała.