Zapraszamy mieszkańców gminy Libiąż (indywidualnie lub grupowo), koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, fundacje oraz inne organizacje formalne i nieformalne działające na terenie gminy do udziału w kulinarnym konkursie na lokalny przysmak gminy Libiąż – Libiąskie Barbarki. Autor zwycięskiego przepisu, na podstawie którego będzie produkowane ciastko promujące gminę, zdobędzie 1000 zł!

To nagroda za zajęcie I miejsca. Premiowane będą też dwa kolejne. Osoba lub osoby, które uplasują się na pozycji II otrzymają od nas 500 zł, a zdobywcy III lokaty – 200 zł. Nie wspominając o splendorze, jaki czeka zwycięzców.


Od ubiegłego roku oficjalną patronką Libiąża jest św. Barbara. Stąd pomysł na „Libiąskie Barbarki”. Organizatorem konkursu jest Urząd Miejski w Libiążu, a współorganizatorem Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców w Libiążu. Patronat medialny sprawuje redakcja Tygodnika „Przełom”.

– Dążymy do tego, by powstała receptura lokalnego przysmaku, która zostanie następnie wykorzystany do przygotowania gotowych wypieków. Libiąskie Barbarki staną się znakiem rozpoznawczym Libiąża na wzór poznańskich rogali świętomarcińskich czy toruńskich pierników i będą serwowane podczas wydarzeń gminnych, a także wręczane gościom jako gadżet promocyjny – mówi burmistrz Libiąża Jacek Latko i zachęca do udziału w konkursie.

Zgłaszać mogą się zarówno koła gospodyń wiejskich, organizacje i stowarzyszenia, jak i zwykli mieszkańcy (indywidualnie lub w grupach). Zadanie polega na tym, by przygotować lokalny specjał Libiąża według własnej, tradycyjnej receptury z wykorzystaniem produktów lokalnych.

– Ciastko powinno być suche, bez nadzienia, łatwe do przechowywania i mieć ok. 8-9 cm średnicy. Należy je wykonać wyłącznie z polskich produktów bez egzotycznych dodatków. Dopuszczamy jedynie użycie wanilii i cynamonu, które zadomowiły się w polskiej kuchni. Ponieważ Libiąż jest gminą górniczą dobrze by było, żeby ciastko nawiązywało również do tradycji górniczych – wyjaśnia Antoni Buchała, wicedyrektor ZS KSW w Libiążu, pomysłodawca konkursu.

Konkurs ma na celu promować lokalne produkty i tradycje lokalne, a także aktywizować mieszkańców oraz inne podmioty w kierunku zachowania lokalnego dziedzictwa kulinarnego. Zgłaszane wypieki będzie oceniać Komisja Konkursowa powołana przez organizatora.

Terminy

Do 12.10.2020 r. – termin zgłaszania się do konkursu. Wypełniony formularz (dostępny na stronie www.libiaz.pl) należy dostarczyć do 12.10.2020 r. do Urzędu Miejskiego w Libiążu (ul. Działkowa 1). Decyduje data wpływu. Zgłoszenia złożone po terminie nie będą rozpatrywane.

19.10.2020 r. godz. 14.30-16.00 – dostarczanie gotowych wypieków do LCK, ul. Górnicza 1. Każdy uczestnik może przygotować do oceny jedną wersję smakową ciastka. Do degustacji należy dostarczyć 3 sztuki ciastka wraz z przepisem i krótkim opisem zawierającym informację o tym, jak powstało, jakie zawiera składniki, a także, co zdecydowało o ich wyborze i w jaki sposób nawiązują do lokalnych tradycji kulinarnych.

19.10.2020 r. – rozstrzygnięcie konkursu.

Załączniki:

Regulamin konkursu (AKTUALIZACJA)

Formularz zgłoszeniowy