Libiąscy kibicie Górnika Zabrze, którzy od lat przemierzają kilometry, by uczestniczyć w meczach 14-krotnego Mistrza Polski, długo czekali na tę chwilę. W piątek burmistrz Libiąża i przedstawiciel klubu piłkarskiego podpisali list intencyjny w sprawie współpracy.

Libiąż przystąpił do Programu Gmin Partnerskich Górnika Zabrze. Na mapie miast, które współpracują z klubem, są już Zabrze, Piekary Śląskie, Toszek, Knurów, Ornontowice, Pilchowice, Rydułtowy i Czerwionka-Leszczyny.

– Chcemy integrować mieszkańców wokół wydarzeń związanych z piłką nożną – mówił burmistrz Jacek Latko.

Dziękował libiąskim kibicom Górnika Zabrze, od których wyszła inicjatywa współpracy.

– Szczególnie dziękuję Łukaszowi Młyńskiemu i Kacprowi Szczepaniakowi, którzy byli u mnie w tej sprawie – podkreślał burmistrz.

Współpraca będzie polegać m.in. na wspólnych działaniach marketingowych, w tym na organizowaniu eventów sportowych, rekreacyjnych i rozrywkowych.  Przedstawiciele Klubu zadeklarowali swoje wizyty w libiąskich jednostkach kulturalnych i oświatowych. W zamian gmina będzie promować spotkania piłkarskie Górnika Zabrze wśród mieszkańców.

Klub zobowiązuje się także do przyznania Libiążowi tytułu „Partnera Społecznego” na jeden ustalony mecz w sezonie. W jego trakcie eksponowane będzie logo miasta oraz materiały promocyjne, a gminie udostępnione zostanie miejsce na stoisko promocyjne w strefie kibica. Przedstawiciele Libiąża otrzymają też do dyspozycji dedykowany stolik dla 8 osób w Klubie Biznesu. Najmłodszych ucieszy wiadomość, że zgodnie z ustaleniami grupa 11 dzieci ubranych w koszulki promujące Libiąż pojawi się w eskorcie wyprowadzającej piłkarzy na mecz. Górnik Zabrze deklaruje też zniżki na bilety dla mieszkańców gminy Libiąż.

Warto podkreślić, że nawiązanie współpracy nie będzie się wiązało dla gminy z żadnymi wydatkami. W zamian klub oczekuje jedynie, że gmina będzie zachęcać mieszkańców do udziału w organizowanych wydarzeniach sportowych, pomoże rozpowszechnić ulotki klubowe, a także wesprze Górnika Zabrze w promocji oferty sponsorskiej wśród miejscowych przedsiębiorców i udzieli pomocy w promocji oferty Programu Trójkolorowi. Relacje z meczu pod patronatem Libiąża zostaną też rozpropagowane na stronie internetowej gminy, a także w mediach społecznościowych.

Bartosz Cyganek, Koordynator Programu Miast Partnerskich, deklarował, że choć nie jest to sformalizowane w dokumencie o współpracy, klub będzie wspierał merytorycznie młodych adeptów piłki nożnej z gminy Libiąż, m.in. zawodników Szkółki Piłkarskiej Górnik Libiąż, którzy razem z trenerem Bartłomiejem Kosowskim wzięli udział w spotkaniu dotyczącym podpisania listu intencyjnego.

Na koniec wszyscy uczestnicy tego historycznego wydarzenia zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Były też prezenty. Jorguś, oficjalna maskotka Górnika Zabrze, rozdał dzieciom klubowe gadżety. Burmistrz Libiąża dostał od przedstawicieli klubu pamiątkową panoramę wypełnionego stadionu im. Ernesta Pohla. Jacek Latko otrzymał też klubowy szalik od kibiców Górnika z Libiąża.