Burmistrz Libiąża Jacek Latko, Wiceprezes Zarządu Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego „KARTEL” SA Tomasz Sękiewicz oraz Prokurent Tomasz Adamczyk podpisali umowę na budowę krytej pływalni na osiedlu Flagówka. Koszt inwestycji to ponad 32,8 mln zł.

To historyczna chwila w dziejach miasta, które w tym roku świętuje jubileusz 50-lecia uzyskania praw miejskich. Mieszkańcy gminy długo na nią czekali.

Uroczyste podpisanie umowy pomiędzy gminą a wykonawcą odbyło się w czwartek w Urzędzie Stanu Cywilnego w Libiążu. Na uroczystość licznie przybyli zaproszeni goście: wicestarosta powiatu chrzanowskiego Bartłomiej Gębala, radny wojewódzki Tadeusz Arkit, radna powiatowa Maria Siuda, przewodnicząca Rady Miejskiej w Libiążu Bogumiła Latko, libiąscy radni, sołtysi, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy Libiąż, media oraz przedstawiciele Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego „KARTEL” SA.

– Spotykamy się dziś w sali ślubów. To miejsce kojarzy się pozytywnie, z radością, ze szczęściem. My też zawieramy dziś związek na ładnych parę lat z firmą, która zbuduje  w Libiążu krytą pływalnię. To inwestycja oczekiwana przez mieszkańców, o czym świadczą ankiety składane przy konstruowaniu budżetu – mówi burmistrz Jacek Latko.

Inwestycja zostanie zrealizowana w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Wykonawca, Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego „KARTEL” SA z Jędrzejowa, zaprojektuje, wybuduje, wyposaży i odda do użytkowania nowoczesny obiekt wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Obiekt powstanie na osiedlu Flagówka przy Alei Jana Pawła II.

Do końca września wykonawca ma czas na opracowanie dokumentacji projektowej wykonawczej na podstawie programu funkcjonalno-użytkowego. Roboty budowlane rozpoczną się jesienią tego roku.

– Budowa krytej pływalni w Libiążu to dla nas ogromne wyzwanie techniczne i finansowe. Szczególne podziękowania składam na ręce pani skarbnik Teresy Litwińskiej, która przeanalizowała budżet i prognozę finansową, dzięki czemu możemy bezpiecznie budować basen z własnych środków. Oczywiście będziemy starali się zdobyć na ten cel także fundusze zewnętrzne – mówi burmistrz Jacek Latko.

Budynek będzie podpiwniczony. Fragment piwnicy zostanie zaprojektowany jako niezależny blok dostępny z holu wejściowego. Ma się tu mieścić strzelnica sportowa. Na parterze zostanie zlokalizowana hala basenowa z szatniami i sanitariatami dostosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Obok basenu sportowego (wymiary: 25 x 12,5 m, głębokość od 1,8 do 2,4 m) z podnoszonym dnem, powstanie także basen rekreacyjny (wymiary 10 x 9,3 m, głębokość od 0,9 do 1,2 m) z podnoszonym dnem, reflektorami, masażerami karku, masażerami ściennymi na 3 stanowiska, gejzerem, ławką powietrzną (6 stanowisk) oraz 4 leżankami, brodzik dla dzieci (wymiary 5,3 x 3,7 m, głębokość 0,32 m) ze zjeżdżalnią oraz zewnętrzna zjeżdżalnia wodna z wydzielonym basenem wanny hamownej w hali basenowej (wymiary 6,95 x 2,4 m, głębokość od 0,9 do 1,2 m). Do dyspozycji mieszkańców będzie również jacuzzi o średnicy 2,85 cm (głębokość 0,45 do 1,0 m) z dyszami do masażu wodno-powietrznego i ławką powietrzną oraz blok saun. Na parterze zaplanowano salę do fitnessu z odrębnymi szatniami i sanitariatami.

Zgodnie z umową zarówno sale do ćwiczeń, jak i pomieszczenia strzelnicy zostaną przygotowane w stanie deweloperskim do adaptacji i ewentualnego wynajęcia.

Budynek krytej pływalni będzie nowoczesny i energooszczędny Poza zasilaniem z sieci przewidziano także wykonanie dodatkowych źródeł energii w postaci instalacji paneli fotowoltaicznych na dachu basenu oraz układu gazowej mikrokogeneracji. Instalacja kanalizacji sanitarnej wyposażona zostanie w układ odzysku ciepła ze ścieków. 

Na terenie inwestycji powstanie wolnostojąca tężnia solankowa wyposażona w dwie tężnie o wymiarach 7,5 x 0,8 m (zasolenie 10-20 proc.) i zewnętrzna ścianka wspinaczkowa (na elewacji budynku).

Basen będzie wyposażony w monitoring wizyjny i system antywłamaniowy.

Po stronie wykonawcy będzie również zagospodarowanie otoczenia. Powstanie nowe połączenie drogowe z istniejącym układem komunikacyjnym, zatoka autobusowa i parking na 27 miejsc postojowych, w tym 3 miejsca dla osób niepełnosprawnych. Przed wejściem do budynku zlokalizowane zostaną dwie fontanny.

Przykładowa wizualizacja krytej pływalni w Libiążu wykonana na podstawie programu funkcjonalno-użytkowego
Po podpisaniu umowy burmistrz Libiąża Jacek Latko i wiceprezes zarządu Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego „KARTEL” SA uścisnęli sobie dłonie
Uroczyste podpisanie umowy odbyło się w USC. W tej ważnej dla gminy chwili wzięło udział wielu znamienitych gości
Podpisanie umowy na budowę krytej pływalni w Libiążu
Podczas konferencji prasowej burmistrz i przedstawiciele wykonawcy odpowiadali na pytania dziennikarzy
Burmistrz i przedstawiciele Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego „KARTEL” SA podczas wizji w terenie. Na tej działce powstanie basen