Po blisko 10 latach kierowania Radą Miejską w Libiążu Bogumiła Latko zrezygnowała z funkcji przewodniczącej. Zastąpi ją Bogusław Gucik, który w przeszłości sprawował już tę funkcję, a w ostatnim czasie był wiceprzewodniczącym rady.

– Przyjmuję Twoją decyzję z pokorą, ale nie z zadowoleniem – mówił radny Wacław Drozdowicz tuż przed głosowaniem w sprawie przyjęcia rezygnacji Bogumiły Latko z funkcji przewodniczącej RM w Libiążu.

Większość radnych zagłosowała „za”, a dwie osoby wstrzymały się od głosu.

– Dziękuję za to, że uszanowaliście moją decyzję i przyjęliście tę rezygnację. Proszę by nie doszukiwać się w tym powodów politycznych. Czasem o pewnych rzeczach człowiek nie chce mówić, może być zmęczony. Za mną blisko 10 lat kierowania libiąską radą miejską. Piątą kadencję jestem w radzie. Zwłaszcza w ostatnim okresie to był trudny czas – podsumowała Bogumiła Latko.

Za pomoc i współpracę dziękowała wiceprzewodniczącym rady, kolegom i koleżankom radnym, a także burmistrzowi Libiąża Jackowi Latko i jego zastępcy.

– Dziękuję Panu burmistrzowi za całokształt współpracy. Za to, że wspólnie rozwiązaliśmy wiele spraw i ludzie będą to pamiętać. Zawsze starałam się pracować sumiennie i przede wszystkim uczciwie. Wykonywałam obowiązki służbowe, ale nigdy nie przestałam być człowiekiem. I nie zamierzam tego zmieniać. Nie o wszystkim, co robiłam, mówiłam głośno, bo nigdy nie miałam zapędów stawiania się w świetle jupiterów – podkreślała Bogumiła Latko.

Szczególne słowa podziękowania skierowała też do swojej rodziny, męża i dzieci, za to, że zawsze ją wspierali i dzielnie znosili jej nieobecność w domu związaną z licznymi obowiązkami przewodniczącej.

– Dziękuję za wsparcie także mojej mamie, która traci zdrowie. To m.in. dla niej chcę mieć więcej czasu. Ten czas z bliskimi jest nie do odzyskania – tłumaczyła przewodnicząca.

Dobra, życzliwa, otwarta na innych, z ogromnym serce – tak o Bogumile Latko wypowiada się wielu radnych. Przypominają, że to ona jest inicjatorką akcji dobroczynnej „Podziel się sercem”, w ramach której w gminie Libiąż przed świętami zbierana jest żywność dla najbardziej potrzebujących mieszkańców.

– Bogusiu, dziękujemy za wszystko, co robiłaś i czekamy na Twoje kolejne inicjatywy. To nie jest czas pożegnania, bo zostajesz w samorządzie jako radna. To jedynie koniec pewnego etapu. Kierowanie pracami rady to trudne zadanie. Ścierają się tu różne poglądy i opcje polityczne. Ty jednak radziłaś sobie doskonale. We wszystkim, co robiłaś, zawsze byłaś naturalna. Nigdy nie oczekiwałaś splendoru. Ty po prostu lubisz i chcesz pomagać ludziom. Nigdy nikomu nie odmówiłaś pomocy – dziękował ustępującej przewodniczącej burmistrz Jacek Latko.

Bogumiłę Latko na stanowisku przewodniczącej Rady Miejskiej zastąpi Bogusław Gucik, który pełnił już tę funkcję w przeszłości, a w tej kadencji był wiceprzewodniczącym rady. W tajnym głosowaniu wybrali go radni. 18 osób było „za”. Funkcję wiceprzewodniczącego nadal pełni Dariusz Derendarz.

Radni wybrali natomiast nowych przedstawicieli gminy w związkach komunalnych. W Związku Komunalnym „Komunikacja Międzygminna” w Chrzanowie – w miejsce radnego Mariusza Linczowskiego, który złożył rezygnację – zasiądzie radna Agnieszka Siuda.

Natomiast w Związku Międzygminnym „Gospodarka Komunalna” w Chrzanowie gminę Libiąż reprezentuje radny Piotr Klupa. Zastąpił radnego Włodzimierza Spitzera, który także zrezygnował.