Powszechny spis ludności i mieszkań odbywa się co 10 lat i jest jedynym badaniem, które pozwala na pozyskanie szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o ilościowym i jakościowym stanie zasobów mieszkaniowych i budynkowych. Dane zebrane w ramach prac spisowych są wykorzystywane do opracowań, zestawień i analiz statystycznych, do tworzenia i aktualizacji przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego operatu do badań statystycznych.
Udział w spisie ludności i mieszkań jest obowiązkowy. Pytania dotyczyć będą m. in. charakterystyki demograficznej i aktywności ekonomicznej osób, poziomu wykształcenia oraz stanu i charakterystyki zasobów mieszkaniowych. Dokładny zakres informacji zbieranych w NSP 2021 dostępny jest w załączniku nr 1 do ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r.
Wszystkie przekazywane w czasie spisu dane zostaną objęte tajemnicą statystyczną – będą należycie i starannie zabezpieczone oraz nie zostaną nikomu ujawnione. Stosowane przez statystykę publiczną narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa danych zapewniają całkowitą ochronę gromadzonych informacji. Statystyka publiczna prezentuje jedynie dane wynikowe, których nie można powiązać z konkretnymi osobami.
Spisowi podlegają następujące grupy ludności:
• Obywatele Polski mieszkający w Polsce mający miejsce zamieszkania (rozumiane jako miejsce zameldowania stałego lub czasowego, bądź jako miejsce zamieszkania stałe lub czasowe) w mieszkaniach, zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami lub obiektach zbiorowego zakwaterowania,
• cudzoziemcy mieszkający w Polsce na stałe oraz przebywający w Polsce czasowo (bez względu na to czy są zameldowani, czy nie) w mieszkaniach, zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami lub obiektach zbiorowego zakwaterowania,
• Polacy, przebywający za granicą (bez względu na okres przebywania), którzy nie wymeldowali się z pobytu stałego w Polsce w związku z wyjazdem na stałe za granicę,
• osoby bezdomne bez dachu nad głową – obywatele polscy i cudzoziemcy,
a także:
• mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. będzie realizowany następującymi metodami:
• obowiązkowo:
metodą samospisu internetowego (CAWI)
• uzupełniająco:
metodą wywiadu telefonicznego (CATI)
metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI)
Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy. Oczywiście jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie będzie się w stanie samospisać, pomogą mu w tym nasi rachmistrze – bezpośrednio i telefonicznie.
Infolinia NSP już działa! Zadzwoń pod numer 22 279 99 99 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00. Do 31 marca, wybierz Kanał 1 i uzyskaj informacje o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021!
Spis rusza od 1 kwietnia 2021 r. i wtedy też Infolinia będzie uzupełniona o kolejny kanał „Spisz się przez telefon”.
W ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 Gminne Biuro Spisowe w Libiążu będzie pełnić od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r. następujące dyżury:
• dyżur telefoniczny w godzinach pracy Urzędu pod numerami: 32 624 92 38; 32 624 92 14 lub 32 624 92 62
• dyżur w Urzędzie Miejskim w Libiążu, ul. Działkowa 1 w godzinach pracy Urzędu, tj. poniedziałek, od 7:00 do 16:00, wtorek, środa i czwartek od 7:00 do 15:00, piątek od 7:00 do 14:00, w którym będzie funkcjonowało wydzielone bezpłatne stanowisko komputerowe do samospisu w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.
Celem funkcjonowania ww. punktu jest umożliwienie realizacji obowiązku spisowego do dokonania samospisu dla osób, które z przyczyn osobistych nie są w stanie dokonać samospisu w miejscu swojego zamieszkania.
Stanowisko komputerowe będzie dostępne w czasie trwania Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 tj: od 1 kwietnia , w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Libiążu..
Stanowisko do samospisu mieści się na parterze w pokoju nr 1 w budynku Urzędu Miejskiego w Libiążu, przy ul. Działkowej 1, w pokoju nr 8 (Ewidencja Ludności i Dowody Osobiste).
Lista miejsc, gdzie będzie można dokonać samospisu, zostanie opublikowana na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego.
Więcej informacji o NSP 2021 można uzyskać na stronie internetowej spis.gov.pl, a dodatkowo na aktywnej już od 15 marca br. infolinii spisowej dzwoniąc pod numer 22 279 99 99.
W przypadku dodatkowych pytań związanych z realizacją NSP 2021 w województwie małopolskim można kontaktować się z Wojewódzkim Biurem Spisowym w Urzędzie Statystycznym w Krakowie – tel.: +48 12 42 04 050, e mail: WBS_Krakow@stat.gov.pl
