Skip to content
Dziś jest: 16 lipca, 2024
Stan powietrza: Brak indeksu (2024-07-16 04:25:09)
Urząd czynny 07:00 - 15:00
Godziny otwarcia: 
Informacja dotycząca pomocy medycznej dla uchodźców z Ukrainy

Jak poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, Obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji i zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej czy szpitala, zostanie udzielona adekwatna pomoc medyczna. Zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy oraz ich rozliczenie, będą identyczne jak w przypadku polskich pacjentów. Za świadczenia zapłaci NFZ.

Dotyczy to osób, które posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające ich legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r. w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.
Rząd przygotowuje specjalne rozwiązania prawne, które umożliwią rozliczenie świadczeń medycznych udzielonych obywatelom Ukrainy przybywającym do RP w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy. Przepisy obejmą placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku.

Nie oznacza to jednak, że szpital, poradnia AOS lub przychodnia rodzinna nie mogą przyjąć pacjenta z Ukrainy już teraz. W sytuacji, gdy do nich trafi:
• nie powinni odmawiać mu pomocy,
• nie powinni odsyłać pacjenta do innego świadczeniodawcy,
• nie powinni domagać się od niego zapłaty za udzielone świadczenia i nie powinni wystawiać za nie faktur,
• powinni ewidencjonować odrębnie każdy przypadek udzielenia pomocy obywatelowi Ukrainy na podstawie danych z paszportu i/lub z innego dokumentu podróży albo z zaświadczenia wydanego przez Straż Graniczną RP.