
Decyzja o likwidacji Komisariatu Policji w Libiążu, gdyż tak należy nazwać przeniesienie większości funkcjonariuszy do Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie i pozostawienie w Libiążu jedynie rewiru dzielnicowych, jest zaskakująca i niezrozumiała. Tak jak fakt, że Burmistrz Libiąża nie został o niej oficjalnie powiadomiony. O zmianach dowiedziałem się nieoficjalnie w piątek 30 września br. Od razu skontaktowałem się z Posłem Krzysztofem Kozikiem, który obiecał interweniować w tej sprawie. Wystąpiłem także z oficjalnym pismem do Szefa Chrzanowskiej Policji, prosząc o wyjaśnienia. Mieszkańcy mają prawo i powinni wiedzieć o takich decyzjach z odpowiednim wyprzedzeniem.
Nie rozumiem, dlaczego Kierownictwo Policji ignoruje protesty społeczne, a także wspólne stanowisko Burmistrza Libiąża i Starosty Powiatu Chrzanowskiego oraz stanowisko libiąskiej Rady Miejskiej. Wielokrotnie zwracaliśmy się pisemnie czy ustnie do Komendanta Powiatowego Policji w Chrzanowie jak również Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, prosząc o pozostawienie Komisariatu Policji w Libiążu w dotychczasowym miejscu. Deklarowaliśmy także wsparcie przy przeprowadzeniu doraźnego remontu w obecnej siedzibie i proponowaliśmy tymczasowe lokalizacje, do których funkcjonariusze mogliby się przenieść na czas budowy nowego komisariatu. Samorząd Libiąża wielokrotnie proponował też policji grunty pod budowę komisariatu.
- 14 września 2018 r. Rada Miejska w Libiążu podjęła uchwałę w sprawie zgody na dokonanie darowizny na rzecz Skarbu Państwa trzech działek przy ul. 11 Listopada w Libiążu, właśnie pod tę inwestycję.
Nie ma wątpliwości, że policjanci z KP w Libiążu zasługują na godne warunki pracy. Ten temat był poruszany przeze mnie wielokrotnie, w różnych miejscach. Wielokrotnie podnosili go także libiąscy radni. Do dziś policja nie podjęła jednak działań zmierzających do rozpoczęcia budowy komisariatu.
Zarzucanie Samorządowi Libiąża czy też mnie osobiście, że nic nie zrobiliśmy w tej sprawie, to nadużycie. Poniżej przedstawiam działania podjęte tylko w tym roku:
- 31 stycznia br. – pismo do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, nadinsp. Michała Ledziona, wyrażające sprzeciw wobec likwidacji komisariatu z apelem o pozostawienie libiąskiej policji w dotychczasowym miejscu do czasu wybudowania nowego lokum.
- 10 lutego br. – posiedzenie Komisji ds. Komunalnych Rady Miejskiej w Libiążu (w trybie zdalnym) z udziałem przedstawicieli policji: Komendanta Powiatowego Policji w Chrzanowie, Komendanta Komisariatu Policji w Libiążu oraz Naczelnika Wydziału Prewencji KPP w Chrzanowie. Komisja wnioskowała o utrzymanie komisariatu w dotychczasowym miejscu.
- 11 lutego br. – stanowisko Rady Miejskiej w Libiążu przeciwko ograniczeniom w funkcjonowaniu libiąskiej jednostki policji, które zostało przesłane do Wojewody Małopolskiego.
- 22 lutego br. – posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa, Rozwoju Gospodarczego i Polityki Zatrudnienia Rady Powiatu Chrzanowskiego (w trybie zdalnym) w sprawie apelu wyrażającego sprzeciw wobec likwidacji siedziby Komisariatu Policji w Libiążu. W posiedzeniu uczestniczył Zastępca Burmistrza Libiąża Hubert Szumniak.
- 22 lutego br. – Uchwała Rady Powiatu Chrzanowskiego – apel wyrażający sprzeciw wobec likwidacji siedziby Komisariatu Policji w Libiążu, który przekazano Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Krakowie.
- 8 marca br. – osobista wizyta Burmistrza Libiąża i Wicestarosty Powiatu Chrzanowskiego u Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie. Przekazanie pisma przeciwko ograniczeniom w funkcjonowaniu komisariatu, które obok Burmistrza Libiąża podpisał Starosta Powiatu Chrzanowskiego.
- 5 października br. – pismo Burmistrza Libiąża do Komendanta Powiatowego Policji w Chrzanowie wyrażające sprzeciw wobec likwidacji libiąskiego komisariatu. Zwróciłem się z prośbą o informacje, jakie będą dalsze losy jednostki. Poprosiłem także o wyjaśnienie, dlaczego o ostatecznych decyzjach dotyczących przeprowadzki libiąskich funkcjonariuszy do KPP w Chrzanowie jeszcze w tym miesiącu, nie zostałem oficjalnie powiadomiony.
Ograniczenia w funkcjonowaniu libiąskiego komisariatu i pozostawienie w Libiążu jedynie rewiru dzielnicowych, to zły pomysł. Ta zmiana wpłynie na obniżenie poziomu bezpieczeństwa, wydłuży czas przeprowadzenia interwencji i oczekiwania na przyjazd policji. Może także prowadzić do wzrostu przestępczości w mieście i w sołectwach. Zwłaszcza że, zgodnie z zaleceniami Rządu dotyczącymi oszczędzania energii elektrycznej, nie można wykluczyć, iż Gmina Libiąż – tak jak inne samorządy w Polsce – zmuszona będzie do wyłączania w nocy ulicznego oświetlenia. To także najgorszy moment na takie zmiany w obliczu napięć społecznych związanych m.in. z wysoką inflacją i drastycznym wzrostem cen czy kolejkami po węgiel. Mam nadzieję, że Kierownictwo Policji jeszcze raz przemyśli tę decyzję.
Proszę jednak pamiętać, że Samorząd nie może do niczego zmusić Policji ani wpływać na decyzje administracji rządowej. Nie mamy takich narzędzi. Decyzje o utworzeniu bądź likwidacji komisariatów zapadają na szczeblu Komendy Głównej Policji w Warszawie oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Burmistrz Libiąża
/-/ Jacek Latko
Libiąż, 10.10.2022 r.