Skip to content
Dziś jest: 1 kwietnia, 2025
Stan powietrza: Bardzo dobry (2025-04-01 05:25:05)
Urząd czynny 07:00 - 15:00
Godziny otwarcia: 
Informacja w sprawie silnego wstrząsu wywołanego górniczą eksploatacją

W środę, 23 listopada, przed godz. 17.00, w gminie Libiąż odczuwalny był silny wstrząs, spowodowany górniczą eksploatacją. Burmistrz Jacek Latko interweniował w tej sprawie w ZG Janina i jest w stałym kontakcie z kierownictwem zakładu.

– Zaraz po zdarzeniu skontaktowałem się z dyrekcją kopalni Janina. Uzyskałem informację, że w wyniku wstrząsu nikt nie ucierpiał. Ani pracownicy dołowi, ani osoby na powierzchni. Wstrząs nie miał także wpływu na stan wyrobisk dołowych – uspokaja burmistrz Libiąża Jacek Latko.

Spółka Tauron Wydobycie poinformowała o prewencyjnym wycofaniu załogi z rejonu wstrząsu i zwołaniu zebrania Zespołu ds. Zagrożeń, poszerzonego o specjalistów ds. aktywności sejsmicznej z Głównego Instytutu Górniczego.

– W wyniku analizy zdarzenia ustalono, że drgania są całkowicie nieszkodliwe dla wszystkich elementów konstrukcyjnych oraz nieuszkodzonych elementów niekonstrukcyjnych budynków zlokalizowanych na powierzchni. Energia i przyspieszenie wstrząsu nie prowadzą do wystąpienia takich uszkodzeń.  Do dnia dzisiejszego odnotowano blisko 90 zgłoszeń o wystąpieniu wstrząsu, z czego 9 związanych z wystąpieniem szkód – dotyczą one drobnych rys na elementach wykończenia (jak płyty gipsowe i gładzie tynkowe). Wszystkie zgłoszenia zostaną zweryfikowane i właściwie zakwalifikowane – informuje Marcin Maślak, rzecznik prasowy Tauron Wydobycie SA.

Odprężenia górotworu podczas eksploatacji górniczej są niestety nieuniknione. Nie da się ich całkowicie wyeliminować. Dopóki będzie działać kopalnia, dopóty mieszkańcy będą odczuwać wstrząsy.  Burmistrz Libiąża rozumie jednak zaniepokojenie i obawy z tym związane. Dlatego, jeżeli taka będzie wola mieszkańców, wystąpi z inicjatywą zorganizowania spotkania z przedstawicielami spółki Tauron Wydobycie SA.

– Jednocześnie zwrócę się pisemnie do ZG Janina o podjęcie skutecznych działań w celu ograniczenia energii wstrząsów i zminimalizowania uciążliwości prowadzonej eksploatacji, a także usprawnienia procedury związanej z naprawą ewentualnych szkód górniczych i wypłatą odszkodowań – zapowiada Jacek Latko.