Skip to content
Dziś jest: 16 lipca, 2024
Stan powietrza: Brak indeksu (2024-07-16 04:25:09)
Urząd czynny 07:00 - 15:00
Godziny otwarcia: 
Ważna informacja dla mieszkańców domów jednorodzinnych

Nie rzadziej niż raz na kwartał właściciele domów jednorodzinnych, korzystający z bezodpływowych zbiorników na ścieki bytowe (tzw. szamba), powinni je opróżniać. W przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków częstotliwość wynika z instrukcji eksploatacji. W jednym i drugim przypadku mieszkańcy powinni udokumentować wywóz ścieków. Urzędnicy gminni mają prawo to skontrolować.

Z dniem 1 stycznia br. weszły w życie przepisy zmienionej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (jednolitą treść można znaleźć w dzienniku ustaw z 2022 r. pod pozycją 2591).

– Właściciele nieruchomości, którzy zlecają wywóz nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych lub z osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków są obowiązani do udokumentowania tego faktu w formie umowy i dowodów uiszczania opłat za te usługi – przypomina Kornelia Walatek, Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Libiążu.

Urzędnicy gminni mają prawo skontrolować właściciela nieruchomości pod kątem:

  • posiadania umowy z przedsiębiorstwem świadczącym usługi wywozu ścieków z tzw. „szamba”/osadów z przydomowej oczyszczalni – w formie papierowej!
  • dowodów uiszczania opłat za usługi (faktury, rachunki).

W obowiązującym „Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Libiąż” określono minimalną częstotliwość wywozu ścieków ze zbiorników bezodpływowych. Należy ją dostosować do pojemności zbiornika (szamba) oraz ilości zużytej wody (nie można doprowadzić do przepełnienia zbiornika). Przyjęto także, że zbiornik powinien być opróżniany nie rzadziej niż raz na kwartał. Częstotliwość usuwania osadów z przydomowej oczyszczalni ścieków wynika z instrukcji jej eksploatacji.

W przypadku właścicieli nieruchomości, którzy nie zawarli umów, gmina jest obowiązana zorganizować opróżnianie zbiorników bezodpływowych i osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków.  W takich przypadkach burmistrz wydaje z urzędu decyzję na właściciela nieruchomości, w której ustala:

  • obowiązek uiszczania opłat za opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników
    w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków;
  • wysokość opłat wyliczonych z zastosowaniem stawek wyższych niż te proponowane przez przedsiębiorców świadczących usługi wywozu;
  • terminy uiszczania opłat;
  • sposób i terminy udostępniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków w celu ich opróżnienia.

Apelujemy do mieszkańców o zawarcie umów i przechowywanie rachunków potwierdzających korzystanie z usług wywozu nieczystości ciekłych.