Skip to content
Dziś jest: 16 lipca, 2024
Stan powietrza: Brak indeksu (2024-07-16 08:25:10)
Urząd czynny 07:00 - 15:00
Godziny otwarcia: 
Inwentaryzacja zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków PYTANIA I ODPOWIEDZI (Q&A)

W gminie Libiąż trwa inwentaryzacja zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków. Mieszkańcy mają wiele pytań. Postanowiliśmy wyjaśnić kwestie, które budzą największe wątpliwości.

  1. Pytanie: „Co dalej z danymi zawartymi w ankietach …”; „Po co urzędowi te informacje …”

Odpowiedź:

Po pierwsze:

  • zgodnie z art.3 ust.3 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zadaniem gminy jest prowadzenie ewidencji: zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków, w formie umożliwiającej przekazywanie informacji w postaci elektronicznej. Aby stworzyć taką ewidencję, potrzebne są dane z terenu. Uzyskane od właścicieli budynków lub mieszkańców informacje zostaną przeniesione do tworzonej ewidencji. A co jeśli mieszkaniec nie złoży wypełnionej ankiety? Wtedy pojawi się u niego pracownik firmy STUDIO MAP z Oświęcimia (wynajętej przez gminę), który poprosi o wspomniane dane.

Ważne! W tworzonej ewidencji będzie można wprowadzać zmiany. Jeżeli ktoś zlikwiduje szambo i w jego miejsce wybuduje przydomową oczyszczalnię ścieków, będzie mógł zgłosić ten fakt do Wydziału Ochrony Środowiska, a pracownik dokona zmiany w elektronicznej ewidencji.

Dla zobrazowania czym jest tworzona ewidencja można podać przykład CEEB – centralnej ewidencji emisyjności budynków, do której mieszkańcy zgłaszali użytkowane źródła ciepła.

Po drugie:

  • W zmienionych przepisach ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, które weszły w życie od 1 stycznia br. włodarze miast i gmin zostali zobligowani do sporządzania sprawozdań gospodarowania nieczystościami ciekłymi za każdy rok kalendarzowy. Zgodnie z art.3 ust.5 tej ustawy sprawozdanie ma zawierać m.in. informacje na temat:

             liczby zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy,

             liczby właścicieli nieruchomości, od których odebrano nieczystości ciekłe, oraz liczby osób zameldowanych pod adresem nieruchomości, na której znajduje się zbiornik bezodpływowy lub przydomowa oczyszczalnia ścieków,

             liczby zawartych umów na wywóz nieczystości ciekłych,

             ilości nieczystości ciekłych odebranych z obszaru gminy w podziale na nieczystości ciekłe bytowe oraz przemysłowe,

             ilości wody pobranej przez użytkowników niepodłączonych do sieci kanalizacyjnej,

             liczby przeprowadzonych kontroli dokumentów, o których mowa w art. 6 ust. 5a (umowy, rachunki) oraz wyników tych kontroli.

Ważne! Burmistrz jest zobowiązany przekazać te dane Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska w Krakowie i Dyrektorom Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie nie później niż do końca kwietnia roku następującego po roku, którego dotyczy. 

  1. Pytanie: „Czy muszę zawierać umowę na opróżnianie szamba ? Nie wystarczą jak do tej pory rachunki? ”

Odpowiedź:

Zgodnie z art.6 ust.5a i 5aa ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach urzędnicy gminni zobowiązani są do przeprowadzenia kontroli każdej nieruchomości wyposażonej w zbiornik bezodpływowy (tzw. szambo) lub przydomową oczyszczalnię ścieków co najmniej raz na dwa lata. Sposób kontroli został określony w przepisach. Kontroli podlega umowa na wywóz nieczystości ciekłych z posesji oraz dowody uiszczania opłat za te usługi (rachunki/faktury).

Ważne! Obowiązek zawarcia umowy nie jest nowością. Istnieje od 2001 r. (wprowadzony zmianą do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach). Dopiero jednak zmiana ustawy w 2022 r. wprowadziła konkretny zapis dotyczący sposobu przeprowadzania kontroli przez urzędnika (do tej pory przyjmowano, że zlecenie ustne jest formą umowy).

  1. Pytanie: „Dlaczego raz na kwartał muszę opróżniać szambo?”

Odpowiedź:

Tak naprawdę opróżnianie zbiornika bezodpływowego powinno być dostosowane do jego objętości i zużycia wody w gospodarstwie. Nie może się jednak odbywać rzadziej niż raz na kwartał. Tę kwestie precyzuje Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Libiąż, przyjęty Uchwałą Nr XVIII/126/2016 Rady Miejskiej w Libiążu 16 września.2016 r. To akt prawa miejscowego, który obowiązuje na terenie całej gminy. Rozdział III jasno precyzuje, że:

„Częstotliwość usuwania nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości należy dostosować do pojemności zbiornika bezodpływowego oraz ilości zużytej wody. Nie można doprowadzić do przepełnienia zbiornika i wylewania się nieczystości. Przyjmuje się, że usuwanie tych nieczystości odbywać się będzie nie rzadziej niż raz na kwartał w sposób gwarantujący, że nie nastąpi zanieczyszczenie ziemi i wód gruntowych.”

„Osady ściekowe z przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków należy usuwać z częstotliwością wynikającą z instrukcji eksploatacji oczyszczalni.”