Skip to content
Dziś jest: 3 grudnia, 2024
Stan powietrza: Dobry (2024-12-03 18:10:12)
zamknięte - sprawdź
Godziny otwarcia: 
Koniec „kopciuchów”. Za złamanie ustawy antysmogowej grożą kary

Od maja br. obowiązuje całkowity zakaz użytkowania pozaklasowych kotłów na węgiel lub drewno, popularnie zwanych „kopciuchami”. Wynika to z uchwały antysmogowej województwa małopolskiego podjętej w styczniu 2017 roku (z późniejszymi zmianami). W kolejnych latach zaczną obowiązywać inne obostrzenia. Wszystko w trosce o poprawę jakości powietrza i zdrowie mieszkańców.

Ponadto od maja br. można eksploatować tylko kominki z dokumentem potwierdzającym spełnienie wymogów dotyczących ekoprojektu lub o sprawności cieplnej na poziomie minimum 80%. Z kolei od stycznia 2027 roku będzie obowiązywał całkowity zakaz użytkowania kotłów  klasy 3 i 4 według normy PN-EN 303-5:2012. Kotły te muszą zostać wymienione do końca 2026 r. Od stycznia 2027 roku będzie można eksploatować  wyłącznie kotły 5 klasy według normy PN-EN 303-5:2012 (których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 lipca 2017) i kotły ekoprojektu.

Przypominamy mieszkańcom gminy Libiąż o obowiązku wymiany starych źródeł ogrzewania. Przy tej okazji można skorzystać z:

 

  • dotacji w ramach programu „dofinansowań do wymiany urządzeń służących do celów ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody użytkowej na rok 2024”, realizowanego przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, oddział Chrzanów. Kontakt z Biurem Obsługi Klienta PGNiG (tel. 22 515 15 15; link: https://pgnig.pl/dofinansowanie );
  • dotacji w ramach Programu „Czyste Powietrze”;
  • dotacji z Urzędu Miejskiego w Libiążu

 

Dotacje nie są przyznawane na montaż nowoczesnych pieców węglowych (nawet spełniających wymogi ekoprojektu!).

Przypominamy również, że pracownicy Urzędu Miejskiego w Libiążu są zobowiązani do przeprowadzania planowych oraz interwencyjnych kontroli źródeł ogrzewania w budynkach jednorodzinnych i budynkach, w których prowadzi się działalność gospodarczą. Z tych działań gmina jest skrupulatnie rozliczana (co pół roku składane są sprawozdania do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego).

Jeżeli kontrola wykaże, że użytkowany kocioł na paliwo stałe nie spełnia wymogów uchwały antysmogowej, sprawa może być skierowana na policję o ukaranie – mandatem do 500 zł. Kontrolujący może również skierować wniosek do sądu o nałożenie kary grzywny do 5 tys. zł. Karę można nałożyć ponownie przy każdym przypadku eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową.

– Przed nami kolejny sezon grzewczy. W tym okresie do magistratu co roku wpływają liczne interwencje mieszkańców dotyczące zanieczyszczeń unoszących się z kominów (składane za pośrednictwem portalu „Ekointerwencja”). Zdarza się, że wiele interwencji dotyczy tego samego adresu. Dlatego apelujemy, aby nie lekceważyć przepisów obowiązującej uchwały antysmogowej. Przypominamy również, że jeżeli mieszkańcy nadal chcą używać węglowego pieca CO,  musi to być piec klasy 5 spełniający warunki ekoprojektu – wyjaśnia Kornelia Walatek, Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Libiążu.

Właściciele nieruchomości, którzy wymienili „kopciucha” na niskoemisyjne źródło ciepła, muszą dokonać korekty deklaracji CEEB (Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków) w terminie 14 dni od dnia jego uruchomienia.

Dodatkowe informacje można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Libiążu przy ul. Oświęcimskiej 52 lub pod nr telefonu (32) 624 92 69.