W związku z licznymi pytaniami mieszkańców w kwestii budowy odcinka gazociągu, który ma przebiegać przez Libiąż informujemy, że inwestycja będzie realizowana przez Polską Spółkę Gazownictwa sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie na podstawie tzw. „Specustawy terminalowej”. Jest to ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.
Spółka zleciła opracowanie dokumentacji projektowej i wystąpiła z wnioskiem do Wojewody Małopolskiego o wydanie decyzji o ustalenie lokalizacji inwestycji towarzyszącej inwestycjom w zakresie terminalu dla inwestycji pn.: Budowa gazociągu ś/c PE DN 250, DN 225, DN 180 na odcinku od miejscowości Chełmek ul. Piastowska, Krakowska do Libiąża (okolice skrzyżowania ul. Słowackiego i Wańkowicza).
Na każdym etapie prowadzonego przez Wojewodę postępowania zainteresowane strony lub ich pełnomocnicy mogą zapoznać się z materiałem dowodowym oraz dokumentacją przedłożoną przez inwestora w siedzibie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i w tym przedmiocie wnieść ewentualne uwagi lub zastrzeżenia, powołując się na znak sprawy: WI-IV.747.1.20.2024.
Kontakt z organem zapewniony jest za pośrednictwem wszelkich środków komunikacji zdalnej, w tym komunikacji elektronicznej (np. za pośrednictwem skrzynki ePUAP – / ag9300lhke/skrytka, faksem – 12 422 72 08; pocztą tradycyjną uwagi i wnioski należy kierować na adres Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie (ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków); osobiście po wcześniejszym uzgodnieniu terminu drogą telefoniczną (12 39-21-612).
Gazociąg zostanie wybudowany w celu zasilenia ciepłowni Spółki Veolia zlokalizowanej w Libiążu przy ul. Słowackiego oraz budynków jednorodzinnych, wielorodzinnych, użyteczności publicznej a w przyszłości także nowych odbiorców gazu.
Inwestor zapewnia, że trasa sieci gazowej została zaproponowana zgodnie z możliwościami terenowymi. Poprowadzenie jej w liniach rozgraniczających dróg publicznych nie zawsze jest możliwe z uwagi na: istniejące uzbrojenie podziemne, istniejące zagospodarowanie terenu i konieczność poprowadzenie sieci poza pasem drogowym drogi wojewódzkiej.
Mapy z planowanym przebiegiem inwestycji są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie pod linkiem https://bitly.cx/cCTkuo.
Na podstawie tych map ustalono, że przez Libiąż, inwestycja przebiegać będzie wzdłuż ul. Paprociej, ul. Orkana – przecinając skwer na skrzyżowaniu ulic Orkana i Wolności, następnie wzdłuż ulic Wolności, Jazdówka, Spokojnej, przechodząc drogą wewnętrzną w kierunku Placu Zwycięstwa, przecinając Park Janiny i dalej wzdłuż ul. Oświęcimskiej przez teren Kościoła Parafialnego, następnie przecinając tereny prywatne, dalej ul. Mickiewicza przez istniejący skwer, przecinając ul. Szkolną, wzdłuż ul. Harcerskiej, ul. Litewskiej, przez osiedle Flagówka, tj. wzdłuż bloków nr 20 i 22 przy ul. 11 Listopada, przechodząc przez libiąskie Błonia, następnie wzdłuż bloków nr 12 i 14 przy ul. 11 Listopada, przez skwer przy ul. Paderewskiego i dalej wzdłuż bloków 1 i 3 przy ul. Paderewskiego, następnie wzdłuż ul. Słowackiego do skrzyżowania z ul. Wańkowicza.
Gazociąg zostanie wykonany metodą wykopową, przewiertem rurą przewodową lub przewiertem w rurze przewiertowej na głębokości ok 1,20 -2,2 m w zależności od istniejącej infrastruktury podziemnej. Po wykonaniu prac teren zostanie odtworzony do stanu pierwotnego. Właścicielowi nieruchomości, przez która przebiegać będzie projektowana sieć gazowa, będzie przysługiwała możliwość uzyskania odszkodowania po zakończeniu realizacji inwestycji. W przypadku wątpliwości do pozostawionego stanu działki po budowie gazociągu kwota ustalana zostanie przez biegłego rzeczoznawcę majątkowego powołanego w drodze postępowania przez Wojewodę Małopolskiego.
Rozumiejąc obawy mieszkańców Gmina Libiąż zgłosiła inwestorowi swoje uwagi, wnosząc o to, by gazociąg nie ograniczał możliwości zagospodarowania terenów przez które będzie przebiegał. Należy podkreślić, że specustawa jest aktem nadrzędnym wobec innych przepisów, w tym miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a możliwości Gminy są w związku z tym mocno ograniczone.