Takie chwile dodają skrzydeł. Gmina Libiąż znalazła się w gronie zwycięzców 14.edycji prestiżowej Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman, którą przyznaje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
Kapituła Konkursu, na czele której stoi znana polska reżyserka Agnieszka Holland, doceniła gminną kampanię na rzecz wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży „Spokojna głowa! Nie jesteś sama! Nie jesteś sam!” oraz jej kontynuację „Odłóż telefon i żyj! Nie daj się wciągnąć w sieć uzależnienia”, której celem jest zapobieganie uzależnieniu od technologii.
– Alina Margolis-Edelman wyznaczyła standard działania naszej fundacji. Nauczyła nas niezłomności w obronie praw dziecka; że dziecko jest ważne, że dziecka się słucha. Nagroda, którą dziś przyznajemy, jest właśnie dla ludzi i organizacji, które widzą w dziecku podmiot, człowieka i chcą to dziecko widzieć w centrum swoich działań, rozmawiać, słyszeć, chronić. W tym roku otrzymaliśmy wiele zgłoszeń z całej Polski. Kapituła miała trudne zadanie, by wyłonić zwycięzców – podkreślała Renata Szredzińska, prezes zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Gmina Libiąż zajęła II miejsce w Polsce, znajdując się w zaszczytnym gronie ludzi i organizacji, które zmieniają świat dzieci na lepszy!
Statuetkę i pamiątkowy dyplom z rąk przedstawicieli kapituły odebrali podczas uroczystej gali w Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie burmistrz Libiąża Jacek Latko, zastępca burmistrza Hubert Szumniak (koordynator kampanii) i przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miejskiej w Libiążu Mariusz Linczowski (pomysłodawca inicjatywy).
– Celem naszej kampanii było przede wszystkim wsparcie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Pokazanie im, że nie są sami i wskazanie, gdzie mogą szukać pomocy. Zależało nam także na tym, by inni decydenci dostrzegli wagę problemu i przyłożyli większą wagę do wsparcia dzieci i młodzieży. To ważne, by młodzi ludzie w kryzysie wiedzieli, że nie są sami, że mają wsparcie nas dorosłych. Ważne jest też to, by się nie spóźnić. Jeżeli się spóźnimy, tej młodej osoby może już nie być – mówił podczas gali burmistrz Jacek Latko.
Przedstawiciele libiąskiego samorządu wzięli także udział w ciekawym panelu „Być jak Alina” z udziałem młodych ludzi, którzy udzielają się charytatywnie i pracują w wolontariacie. Na zakończenie odbył się przepiękny koncert Moniki Kuszyńskiej wraz z zespołem.
Burmistrz Libiąża Jacek Latko i zastępca burmistrza Hubert Szumniak wręczyli wokalistce bukiet kwiatów. Nie zabrakło też ciekawych rozmów w kuluarach i mnóstwa gratulacji m.in. od zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę: prezes Renaty Szredzińskiej, wiceprezesek: Marty Skierkowskiej i Beaty Wojtkowskiej, senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego czy prowadzącego galę dziennikarza Krzysztofa Skórzyńskiego.
Gmina Libiąż dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w kampanie. Są to:
Libiąskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna w Libiążu
Ośrodek Pomocy Społecznej w Libiążu
Zespół Szkolno-Przedszkolny z Oddziałami Integracyjnymi w Libiążu
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Libiążu
Szkoła Podstawowa nr 2 w Libiążu
Szkoła Podstawowa nr 3 w Libiążu
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gromcu
Zespół Szkół w Żarkach
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Chrzanowie
Szpital Powiatowy w Chrzanowie
Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie
Rodzice uczniów
Gmina Libiąż serdecznie gratuluje też pozostałym laureatom.
Nagroda Specjalna – prof. Jacek Pyżalski za działania na rzecz ochrony dzieci przed przemocą i budowania bezpiecznego środowiska.
1 miejsce Dom Wytchnieniowy „Kokoszka” Fundacja „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci” – bezpieczne miejsce, które zapewnia dzieciom wymagającym stałej opieki profesjonalne wsparcie i opiekę
III Miejsce Cześć Ciało – edukacja o dojrzewaniu i emocjach, dzięki której młodzi ludzie mogą lepiej rozumieć, co się z nimi dzieje w trakcie procesu dorastania