Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chrzanowie, w związku z rozpoczynającym się sezonem letnim informuje, że woda w fontannach miejskich nie jest przeznaczona do spożycia ani do kąpieli. Urządzenia te są wyłącznie elementami dekoracyjnymi.
Należy pamiętać, że woda w fontannach może być zanieczyszczona drobnoustrojami chorobotwórczymi takimi jak: bakterie gronkowca, Salmonella, Pseudomonas aeruginosa, pałeczki Legionelli, bakterie kałowe np. Escherichia coli, Enterokoki, wirusy oraz pierwotniaki. Mogą one powodować:
– reakcje alergiczne w postaci wysypki;
– grzybice stóp lub inne choroby skóry;
– zapalenia spojówek;
– zapalenia uszu;
– ostre zapalenia płuc wywołane pałeczkami legionelli;
– schorzenia dróg oddechowych;
– zakażenie gronkowcem, które grozi zapaleniem oskrzeli, płuc, tchawicy, migdałków;
– zakażenie paciorkowcami, które grozi zapaleniem gardła, płuc, a nawet opon mózgowo-rdzeniowych;
– infekcje dróg moczowych i pęcherza spowodowane bakteriami Escherichia coli.
Kąpiele w fontannie są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, by móc zwalczyć każdą poważną infekcję.
Latem, wysokie temperatury, sprzyjają namnażaniu się drobnoustrojów, co zwiększa ryzyko zachorowania. Ponadto woda w fontannach może ulegać zewnętrznym zanieczyszczeniom mikrobiologicznym pochodzącym od zwierząt (ptaki, psy, koty, itp.) oraz ludzi.
Kąpiele w fontannach mogą być przyczyną urazów. Mokre obrzeża, płyty, na które wylewa się woda są śliskie, dlatego wchodzenie na nie i bieganie w wodzie może grozić poślizgnięciem, upadkiem, urazem głowy czy skaleczeniem. Otwarta rana jest łatwym miejscem wtargnięcia bakterii czy wirusów.