Skip to content
Dziś jest: 16 lipca, 2024
Stan powietrza: Brak indeksu (2024-07-16 07:25:10)
Urząd czynny 07:00 - 15:00
Godziny otwarcia: 
Ważna informacja dla przedsiębiorców w związku z epidemią COVID-19

Część firm musiało zawiesić albo zamknąć działalność gospodarczą, a innym znacznie spadły obroty i grozi im utrata płynności finansowej. Ma to związek z trwającym w Polsce stanem epidemii Covid-19 i wprowadzonymi przez Rząd ograniczeniami. Gmina Libiąż chce w tym trudnym czasie wesprzeć przedsiębiorców i pomóc im w utrzymaniu miejsc pracy.

W ramach ustawy Ordynacja podatkowa przedsiębiorcy-podatnicy mogą skorzystać z ulg w spłacie zobowiązania podatkowego. Burmistrz Libiąża nie zapomniał także o najemcach gminnych lokali użytkowych. W zależności od sytuacji, w jakiej się znaleźli, skorzystają z obniżki czynszu albo całkowitego zwolnienia z czynszu. Poniżej szczegółowe informacje:

PODATKI

Informujemy, że podatnicy, którzy w związku z epidemią, znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej mogą skorzystać z ulg w spłacie zobowiązania podatkowego.

Rodzaje ulg

– odroczenie terminu płatności  podatku lub rozłożenie zapłaty podatku na raty,

– odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę,

– umorzenie w całości lub w części zaległości podatkowych lub odsetek za zwłokę.

Jak skorzystać z pomocy?

Należy złożyć pisemny wniosek w Urzędzie Miejskim w Libiążu wraz z wyczerpującym uzasadnieniem, w którym należy opisać, jak epidemia COVID-19 wpłynęła na prowadzoną przez podatnika działalność gospodarczą, pogorszyła jego sytuację finansową i dlaczego nie ma możliwości zapłacenia podatku w terminie. To bardzo ważne, bo bez pisemnego, dobrze uzasadnionego wniosku, zgodnie z przepisami Burmistrz Libiąża nie będzie mógł udzielić wsparcia.

Pamiętaj o załącznikach!

Wypełniając wniosek trzeba też pamiętać o dołączeniu do niego niezbędnych dokumentów.  Wymaga tego ustawa o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej. Niestety nie została ona złagodzona w warunkach epidemii i gminy muszą opierać się na jej dotychczasowych zapisach.  Wzory dokumentów do pobrania ze strony internetowej gminy Libiąż w zakładce PODATKI. Są to:

– oświadczenie o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (formularz)

– formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis (formularz)

Podatek a zaległość podatkowa

Ważne! Wniosek o najdalej idącą ulgę, a więc umorzenie zaległości podatkowej, może zostać złożony dopiero po upływie terminu płatności raty podatku. Nie można go złożyć wcześniej, z wyprzedzeniem. Zaległość podatkowa, to jak sama nazwa wskazuje, podatek niezapłacony w wyznaczonym terminie płatności.

Każdy wniosek zostanie rozpatrzony

 Niestety, w świetle obowiązujących przepisów, gmina nie ma możliwości udzielenia jakiejkolwiek pomocy przedsiębiorcom bez pisemnego, dobrze uzasadnionego wniosku. Mieliśmy nadzieję, że takie zapisy pojawią się w tzw. Tarczy Antykryzysowej, ale nie zostały one uwzględnione przez Sejm.  Musimy opierać się na obowiązujących przepisach.

Każdy wniosek będzie indywidualnie analizowany. Decyzje o odroczeniu terminu płatności podatku, rozłożeniu go na raty czy też o umorzeniu zaległości podatkowej będą wydawane na podstawie przedłożonych przez podatnika dowodów, uzasadniających zastosowanie pomocy. Bardzo prosimy przedsiębiorców o wyrozumiałość i współpracę z  urzędem oraz przedłożenie wszelkich dokumentów potwierdzających, że pomoc publiczna jest uzasadniona.

Zadzwoń, zapytaj!

Na wszelkie pytania i wątpliwości odpowiedzą pracownicy Wydziału Podatków Lokalnych Urzędu Miejskiego w Libiążu pod numerami telefonów: 32 624 92 57, 32 624 92 20. Tu także można uzyskać dodatkowe informacje na temat pomocy publicznej dla przedsiębiorców będących podatnikami w związku z epidemią COVID-19.

CZYNSZE

Rodzaje ulg

Zgodnie z Zarządzeniem Burmistrza Libiąża w sprawie pomocy dla przedsiębiorców – najemców gminnych lokali użytkowych, przedsiębiorcy, którzy w związku z epidemią koronawirusa zaprzestali działalności gospodarczej zostaną zwolnieni z czynszu najmu, a tym, którzy nadal prowadzą działalność, ale przychody spadły im o 50 proc. lub więcej, czynsz zostanie obniżony o połowę.

Dla kogo?

Zwolnienie z czynszu

Dla najemców gminnych lokali użytkowych, którzy na skutek wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie epidemii, zaprzestali działalności gospodarczej. Zwolnienie udzielane jest na wniosek najemcy. Należy w nim określić, od kiedy w lokalu zaprzestano działalności.

Obniżenie czynszu o połowę

Dla  najemców gminnych lokali użytkowych, których przychód uzyskiwany w wynajmowanym lokalu, na skutek wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie epidemii spadł o 50 proc. i więcej w stosunku do średniego przychodu za okres grudzień 2019 – luty 2020. Obniżka udzielana jest na wniosek najemcy.  Należy do niego dołączyć oświadczenie o przychodach za grudzień 2019, styczeń 2020 i luty 2020 oraz oświadczenie o przychodach za miesiąc, którego dotyczy obniżka.

Jak uzyskać pomoc?

Wnioski należy składać w formie elektronicznej na adres zmk@libiaz.pl. Wzór wniosku i oświadczenia dostępne są na stronie www.zmk.libiaz.

Zadzwoń, zapytaj!

Więcej informacji, a także odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące zwolnienia z czynszu najmu gminnych lokali użytkowych lub obniżenia go o połowę, udziela Zarząd Mienia Komunalnego w Libiążu, tel. 32 627 73 38.