Skip to content
Dziś jest: 16 lipca, 2024
Stan powietrza: Brak indeksu (2024-07-16 07:25:10)
Urząd czynny 07:00 - 15:00
Godziny otwarcia: 
APEL DO MIESZKAŃCÓW O UTRZYMANIE CZYSTOŚCI I PORZĄDKU

Śmieci w lasach, śmieci na poboczach, śmieci w rowach! W ostatnim czasie z niepokojem obserwujemy zjawisko zaśmiecania gminy Libiąż. Problem dotyczy zarówno miasta jak i sołectw. Samorząd sam nie rozwiąże tego problemu. Potrzebna jest pomoc nas wszystkich!

Stąd apel do Mieszkańców, by zachowali porządek, sprzątali po sobie, a odpady wyrzucali w miejsca do tego przeznaczone.

Dziękujemy tym, którzy już to robią i prosimy, żeby zwrócić uwagę na innych! Jeżeli jesteście świadkami, że ktoś nielegalnie pozbywa się śmieci, apelujemy: zgłoście to natychmiast! Dzwonić można na policję lub do Urzędu Miejskiego w Libiążu. Pamiętajcie, że to od wspólnej troski zależy wygląd naszej małej Ojczyzny. Czyż nie przyjemniej jest spacerować w czystym i schludnym otoczeniu niż między porozrzucanymi papierami, puszkami czy butelkami? No właśnie!

 Drodzy Mieszkańcy, to jak wygląda gmina po pierwsze świadczy o naszej kulturze, ale ma także wpływ na stan środowiska naturalnego i nasze zdrowie. Stąd apel, byśmy połączyli siły i pokazali tym, którzy śmiecą, że nie ma na to naszego przyzwolenia!

Jednocześnie przypominamy o obowiązkach ciążących na właścicielach nieruchomości. Każda posesja powinna być wyposażona w pojemniki na odpady komunalne. W ramach systemu gospodarki odpadami w gminie Libiąż, każdy mieszkaniec może oddać firmie zajmującej się ich wywozem dowolną ilość odpadów zmieszanych i odpadów segregowanych, a także odpadów BIO (jeżeli nie zdecydował się na ich samodzielne kompostowanie). Mieszkańcy mogą także korzystać z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (teren oczyszczalni ścieków przy ul. Gromieckiej). Punkt jest czynny w poniedziałki, środy i soboty. Mieszkańcy mogą tam pozostawić m.in.: przeterminowane leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, sprzęt elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane i rozbiórkowe oraz zużyte opony.

Tego, by śmieci wyrzucać do kosza, a nie do lasu wymaga po pierwsze kultura osobista, a po drugie przepisy.

Pamiętajcie, że:

  • zgodnie  z art. 145 Kodeksu wykroczeń: „Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany”.
  • zgodnie art. 162 ust. 1 Kodeksu wykroczeń „Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las podlega karze grzywny lub nagany”.

Niestety, wiele osób nadal lekceważy prawo i za nic ma obowiązujące przepisy. Efektem są dzikie wysypiska, które powstają w różnych rejonach gminy m.in. w lasach czy przydrożnych rowach. Ich likwidacja wymaga sporych nakładów finansowych, a przecież te pieniądze można byłoby przeznaczyć na wiele pożyteczniejszych rzeczy. Koszty sprzątania ponosimy wszyscy, bo to wpływy z naszych podatków!

Dlatego jeszcze raz zwracamy się do Mieszkańców:

Pomóżcie nam w walce z osobami zaśmiecającymi gminę! Nie bójcie się zwrócić im uwagę albo zgłaszać takie przypadki. Tylko wtedy, gdy będziemy działać wspólnie, uda nam się rozwiązać problem.

Dziękujemy każdemu, kto przyłączy się do akcji i odpowie na ten apel!