Skip to content
Dziś jest: 16 lipca, 2024
Stan powietrza: Brak indeksu (2024-07-16 07:25:10)
Urząd czynny 07:00 - 15:00
Godziny otwarcia: 
Lekcje języka polskiego dla ukraińskich uchodźców

Dwa razy w tygodniu obywatele Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w gminie Libiąż, mogą korzystać z bezpłatnych lekcji języka polskiego. Nauka odbywa się w Punkcie Aktywności Obywatelskiej przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Libiążu.

W sumie z zajęć języka polskiego korzysta kilkadziesiąt osób. Odbywają się dwa razy w tygodniu, w Punkcie Aktywności Obywatelskiej przy OPS w Libiążu, w środy i w piątki w godzinach od 11.00 do 13.00 Biorą w nich udział 15-osobowe grupy. Dodatkową grupę uruchomiono także w Żarkach. To wygodne dla uchodźców, którzy schronienie znaleźli w tym sołectwie. Nie muszą nigdzie dojeżdżać. Zajęcia języka polskiego prowadzą pracownicy OPS w Libiążu, Punktu Aktywności Obywatelskiej oraz Świetlicy Środowiskowej.

– Na razie z zajęć korzystały głównie osoby dorosłe. Od poniedziałku uruchomiliśmy także lekcje języka polskiego dla dzieci w wieku szkolnym. Odbywają się w poniedziałki od 15.00 do 16.00 w Punkcie Aktywności Obywatelskiej, który mieści się na targowisku miejskim, w boksie nr 22. Prowadzi je wolontariuszka, nauczycielka języka polskiego, która sama zgłosiła się do nas, oferując pomoc  – wyjaśnia Dominika Osadzińska z Ośrodka Pomocy Społecznej w Libiążu.

Osoby, biorące udział w zajęciach językowych, to głównie kobiety. W różnym wieku i z różnych rejonów Ukrainy. Wszystkie dotarły do gminy Libiąż, uciekając przed wojną. Są wdzięczne mieszkańcom, którzy udzielili im schronienia i pomocy.

– Cieszę się, że zostały dla nas zorganizowane zajęcia języka polskiego. Teraz mieszkam w Polsce i chcę poznać ten język, by móc się swobodnie porozumiewać z mieszkańcami, a także znaleźć pracę – mówi Olena. Nauka idzie jej coraz lepiej. Tak jak i pozostałym uczestnikom. Spotkania w PAO są dla nich także okazją do integracji.

W czasie, gdy mamy pilnie się uczą, ich dzieci mają zapewnioną opiekę. Z myślą o nich przygotowano kącik z zabawkami. Odbywają się też zajęcia plastyczne.

– Uczestnicy zajęć są bardzo zaangażowani i zmotywowani, by nauczyć się języka polskiego. Nauka idzie im znakomicie. Kłopot mają jedynie z wyrazami zawierającymi „ś”, „ć” albo „sz”, „cz”.  Podczas zajęć korzystamy z tablicy elektronicznej, flipcharta, mamy też materiały wideo – wyjaśnia Dominika Osadzińska.

Lekcje są prowadzone w oparciu o materiały do nauki języka polskiego udostępnione na portalu gov.pl