Skip to content
Dziś jest: 16 lipca, 2024
Stan powietrza: Brak indeksu (2024-07-16 06:25:09)
Urząd czynny 07:00 - 15:00
Godziny otwarcia: 
Przyjąłeś uchodźców z Ukrainy? Złóż wniosek o dofinansowanie

Urząd Miejski w Libiążu (ul. Działkowa 1) przyjmuje wnioski o wypłatę świadczeń pieniężnych za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uciekającym przed wojną obywatelom Ukrainy. Można je składać osobiście na Dzienniku Podawczym UM, w godzinach pracy urzędu, albo wysłać za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej /b2772xrshu/skrytka.

Zgodnie z art.13 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa zostało przewidziane specjalne świadczenie pieniężne dla osób i podmiotów udzielających schronienia (wraz z wyżywieniem) ukraińskim uchodźcom. Przepisy nie precyzują definicji wyżywienia, ale należy przez to określenie rozumieć normalne, domowe gospodarowanie.

Czytelnie wypełniony wniosek należy złożyć na Dzienniku Podawczym UM w Libiążu albo przesłać za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej wraz z dołączoną kartą osoby przyjętej do zakwaterowania (wnioskodawca składa jeden wniosek, ale dla każdej z przyjętych osób musi wypełnić osobną kartę). Na rozpatrzenie wniosku Urząd ma miesiąc.

Wniosek wraz z formularzem dostępny jest na dole artykułu. Osoba ubiegająca się o dofinansowanie zobowiązana jest do złożenia oświadczenia, że zapewniła zakwaterowanie i wyżywienie przyjętym osobom, nie pobrała za to dodatkowego wynagrodzenia (np. za wynajem) ani innego świadczenia z tego tytułu. Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Świadczenie w wysokości 40 zł na osobę (zarówno na osobę dorosłą, jak i dziecko) przysługuje od dnia faktycznego udzielenia zakwaterowania i wyżywienia (za okres nie wcześniej niż od 24 lutego br. i nie dłużej niż 60 dni od zakwaterowania). Jest ono wypłacane z dołu na numer rachunku bankowego wskazany we wniosku.

Oznacza to, że pieniądze będą wypłacane na zasadach refundacji – za okres od momentu przyjęcia uchodźców, a nie od chwili złożenia wniosku. Przykładowo, jeżeli przyjęliśmy obywateli Ukrainy 25 lutego br., a wniosek złożymy 23 marca br. to dofinansowanie zostanie wypłacone dokładnie za ten czas, a więc faktyczny czas pobytu uchodźców. Jeżeli wnioskodawca będzie gościł obywateli Ukrainy dłużej, będzie musiał złożyć kolejny wniosek o dofinansowanie za kolejne dni pobytu. Wniosku nie można złożyć z wyprzedzeniem. By uniknąć zbędnych formalności i wizyt w urzędzie, rekomendujemy  kompleksowe składanie wniosków pod koniec pobytu ukraińskich gości.

Świadczenie przysługuje na wniosek każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, która zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy. Należy przy tym pamiętać, że chodzi o obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Polski BEZPOŚREDNIO z terytorium Ukrainy w związku z prowadzonymi działaniami wojennymi oraz obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną – z powodu tych działań wojennych – przybyli na terytorium RP.

Gmina może uzależnić przyznanie lub wypłatę świadczenia od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia. Weryfikacji dokonują upoważnieni pracownicy Urzędu Miejskiego w Libiążu. Prosimy, by wypełniając wniosek, w rubryce „Adres miejsca pobytu osób przyjętych do zakwaterowania” podać informację o rodzaju lokalu (mieszkanie/dom/obiekt zakwaterowania zbiorowego/inne-jakie) oraz metrażu udostępnionego osobom zakwaterowanym.

Świadczenie będzie wypłacane tylko przelewem na wskazany we wniosku rachunek bankowy. Ustawodawca przewiduje 30 dni na rozpatrzenie wniosku, jeśli nie wystąpią negatywne przesłanki do jego przyznania.

Wniosek oraz karta osoby przyjętej do zakwaterowania dostępne są poniżej. Należy je wydrukować i wypełnić. Dokumenty te, są również dostępne w wersji papierowej na Dzienniku Podawczym UM w Libiążu.Wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywieniaPobierz

Klauzula informacyjna – wniosek o świadczenie pieniężne za zakwaterowanie