Skip to content
Dziś jest: 16 lipca, 2024
Stan powietrza: Brak indeksu (2024-07-16 06:25:09)
Urząd czynny 07:00 - 15:00
Godziny otwarcia: 
Informacja w sprawie wniosków o dodatek węglowy

W związku z licznymi zapytaniami mieszkańców gminy Libiąż o możliwość uzyskania dodatku do zakupu węgla, którego wprowadzenie zapowiedział rząd, informujemy, iż na razie wnioski NIE SĄ JESZCZE PRZYJMOWANE.  

Prace nad aktem prawnym regulującym wprowadzenie tzw. dodatku węglowego nadal trwają. 22 lipca Sejm przyjął projekt ustawy, a teraz zajmuje się nim Senat. Projekt zakłada, że wnioski będą przyjmowane w gminach do 30 listopada. Będzie je można złożyć osobiście albo przez Internet. Do dziś Urząd Miejski w Libiążu, podobnie zresztą jak inne urzędy, nie otrzymał jednak informacji, kiedy rozpocznie się nabór ani też nie dysponuje formularzami wniosków.

– Wiele osób już przychodzi do Urzędu i pyta, gdzie może złożyć wniosek o dodatek węglowy. Rozumiem to, bo – śledząc doniesienia medialne – można odnieść mylne wrażenie, że gminy już przyjmują wnioski. Tak jednak nie jest. Czekamy na zakończenie procesu legislacyjnego i szczegółowe wytyczne. Jak tylko je otrzymamy, będziemy informować mieszkańców o tym, że nabór się rozpoczął – mówi burmistrz Libiąża Jacek Latko.

Na razie prosimy mieszkańców o cierpliwość. Jak tylko otrzymamy wytyczne, informacja na temat tego, kiedy, gdzie i jaki wniosek złożyć zostanie podana na stronie internetowej www.libiaz.pl oraz na FB Gminy Libiąż

Przypomnijmy, że zgodnie z założeniami ustawy dodatek ma wynieść 3 tys. zł i będzie przysługiwał tym gospodarstwom, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe (kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe) zasilany węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Dodatek ma przysługiwać gospodarstwom, które dopiero zakupią węgiel, jak i tym, które już to zrobiły. Nie będzie uzależniony od kryterium dochodowego. Warunkiem otrzymania go będzie jednak wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.