Skip to content
Dziś jest: 16 lipca, 2024
Stan powietrza: Brak indeksu (2024-07-16 11:10:15)
Urząd czynny 07:00 - 15:00
Godziny otwarcia: 
Uwaga! Część gminy Libiąż objęta strefą zakażenia ptasią grypą

Wojewoda Małopolski podjął decyzję o objęciu części gminy Libiąż strefą zakażenia wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI). Jej granica przebiega wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 933 czyli ulicami: Chrzanowską, Oświęcimską, Beskidzką i obejmuje całą południowo-wschodnią część miasta Libiąża oraz sołectwa Gromiec i Żarki. W strefie obowiązują zakazy i nakazy, z którymi należy się zapoznać.

Zgodnie z Rozporządzeniem Wojewody Małopolskiego z dnia 17 lipca br. (cały dokument dostępny TUTAJ ) w strefie objętej zakażeniem zakazuje się prowadzenia targów, wystaw, pokazów i konkursów zwierząt z udziałem ptaków wrażliwych na zakażenie wirusem zjadliwej grypy ptaków. Nakazuje się  utrzymywanie drobiu lub ptaków żyjących w niewoli w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych, lub w innym miejscu w gospodarstwie w sposób ograniczający ich kontakt z dzikimi ptakami oraz uniemożliwiający kontakt z drobiem lub ptakami żyjącymi w niewoli, utrzymywanymi w innych gospodarstwach.

Dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich mają obowiązek zgłaszania przypadków padnięć dzikich ptaków lub podejrzenia wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u odstrzelonych dzikich ptaków. Osoby mające kontakt z dzikimi ptakami oraz drobiem lub ptakami żyjącymi w niewoli powinny stosować środki higieny niezbędne do ograniczenia ryzyka szerzenia się choroby, w tym odkażanie rąk i obuwia.

Należy zabezpieczyć wodę, paszę i ściółki przed kontaktem z dzikimi ptakami; wyłożyć maty dezynfekcyjne nasączone środkiem dezynfekcyjnym przed wejściami do budynków, w których utrzymywany jest drób; monitorowanie obecności padłych ptaków w środowisku naturalnym i pobieranie próbek do badań laboratoryjnych oraz niezwłoczne unieszkodliwienie całych ciał martwych ptaków lub ich części zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r. określającym przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, i uchylającym rozporządzenie (WE)  nr 1774/2002 (rozporządzenie o produktach ubocznych pochodzenia zwierzęcego) (Dz. Urz. UE. L 2009 Nr 300, str. 1 z późn. zm.)