Skip to content
Dziś jest: 16 lipca, 2024
Stan powietrza: Brak indeksu (2024-07-16 01:25:09)
Urząd czynny 07:00 - 15:00
Godziny otwarcia: 
Spacer po Libiążu

Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego

Parafia p.w. Przemienienia Pańskiego powstała w 1730 r. Jej fundatorem był hrabia Jan Wielopolski – starosta lanckoroński. Historia Kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego sięga natomiast lat 1731-1741. W tym okresie w miejscu dzisiejszego Kościoła wzniesiony został drewniany Kościół. Budowaną 10 lat świątynię w stylu gotyckim poświęcił w 1741 roku sufragan krakowski ks. Bp. Michał Kunicki.

Kolejnym ważnym wydarzeniem w dziejach parafii był rok 1903, w którym to z inicjatywy ks. Franciszka Pietrzykowskiego rozpoczęto budowę nowego kościoła. Projekt stworzony przez znanego krakowskiego architekta

Teodora Talowskiego zrealizowany w roku 1911. Powstały trójnawowy kościół w formie krzyża został wzniesiony z cegły palonej. Bogato zdobiona wewnętrzna polichromia z 1930 r. z bogatymi motywami roślinnymi na ścianach wraz z sufitem imitującym niebo z gwiazdami nawiązuje do wnętrza krakowskiego Kościoła Mariackiego. Również ambona i ołtarz główny są kopią z bazyliki mariackiej. Ołtarz główny jest dziełem Franciszka Stycznia, który wykonał go w dębowym drewnie uzupełniając go o złocone elementy. Nawiązuje do dzieła Wita Stwosza, który stworzył swoje słynne dzieło w Kościele Mariackim. Centralna płaskorzeźba nastawy ołtarza przedstawia scenę Przemienienia Pana Jezusa na górze Tabor.

 

Sztolnia górnicza

Zainteresowanych historią górnictwa, Libiąż zaprasza do zwiedzenia sztolni na terenie Zakładu Górniczego Janina wchodzącego w struktury Południowego Koncernu Weglowego S.A. w Jaworznie. Sztolnia wykonana była głównie dla potrzeb szkoleniowych Zasadniczej Szkoły Górniczej w Libiążu. Drążenie wyrobisk prowadzone było przy udziale uczniów szkoły. W wyrobiskach sztolni zlokalizowano między innymi warsztaty mechaniczne i elektryczne, w których uczniowie ZSG odbywali praktyczne zajęcia. Sztolnia zawiera w sobie podstawowe elementy procesu wydobywczego, stanowiąc jego odzwierciedlenie z dołu kopalni. Są to miedzy innymi: przodek robót przygotowawczych wyposażony w kombajn chodnikowy AM 50 oraz ścianę wydobywczą  wyposażoną w kompleks obudowy zmechanizowanej wraz z kombajnem ścianowym. Całkowita długość wyrobisk sztolni wynosi około 600 m, z czego do zwiedzania przeznaczonych jest około 200 m. W okresie Święta Górniczego – Barbórki, w głównym wyrobisku sztolni organizowana jest wystawa twórczości artystycznej pracowników kopalni oraz emerytów wywodzących się z branży górniczej.

 

Park Młodości przy al. Jana Pawła II

miejsce odpoczynku i relaksu dla Libiążan, położone na osiedlu Flagówka. Park powstał w roku 2004 z dwóch libiąskich surowców dolomitu i kostki libetowej.

W parku znajduje się symboliczna rzeźba Jana Pawła II. Miniaturkę pomnika w 2006 r. otrzymał za pośrednictwem krakowskiej kurii Papież Benedykt XVI. Na terenie kompleksu jest położone oczko wodne z fontanną, które pełni funkcję zegara, zasadzony „Dąb Małopolski” symbolizujący trwałą przynależność Libiąża do Małopolski oraz dążenie do umacniania współpracy regionalnej. Przy wejściu do parku wmurowano płytę z krakowskiego Rynku. Umieszczono pod nią w stalowej tubie zwoje z podpisami osób obecnych podczas uroczystego otwarcia parku.

 

Plac Słoneczny

powstał w 2002 r. Jest to miejsce, gdzie cyklicznie, co roku odbywają się uroczystości związane z obchodami święta miasta. Popularne Dni Libiąża, którym towarzyszy szereg koncertów i pokazów artystycznych każdego roku ściągają w to miejsce tłumy ludzi chcących wspólnie świętować. W sezonie letnim na placu odbywają się koncerty oraz zabawy dla dzieci i młodzieży. Plac zdobi oryginalna fontanna wodno-pływająca z czarnego granitu z wygrawerowaną mapą świata i podświetleniem nocnym.

 

Libiąskie Błonia

Błonia zdobi okazała libiąska panorama fotograficzna o długości 33 m, pozwalająca zobaczyć libiąskie widoki. W tym miejscu znajduje się również libiąskie „Drzewo Nadziei” – katalpa posadzona w 2003 r. z okazji 25 Rocznicy Pontyfikatu Jana Pawła II.

 

Park Janiny

położony jest przy Kościele p.w. Przemienienia Pańskiego. W 2006 roku park wzbogacił się o pomnik legendarnej „Janinki” – imienniczki i patronki libiąskiej kopalni węgla kamiennego –  wraz z tablicą poświęconą pamięci Aleksego Barteta, jednego z pierwszych dyrektorów kopalni „Janina” w latach 1912-1939.

Rzeźba i tabliczka odsłonięta została z okazji 100 – lecia kopalni Janina.

 

Skwer Skarbnika

w związku z tradycją górniczą, jaka towarzyszy gminie już od ponad 100 lat w 2006 roku powstał okazały skwer, któremu patronuje legendarny podziemny duch i opiekun, który pomaga górnikom – Skarbnik. Duch kopalnianych podziemi, znany zarówno wśród ludu śląskiego, jak i krakowskiego. Pochodzenie jego imienia wywodzi się od prasłowiańskiego słowa „skarb”, co oznacza troskę.

 

Nowa przestrzeń publiczna przy ul. 1 Maja

W 2011 r. został oddany dla Mieszkańców nowoczesny plac po byłym targowisku miejskim. W miejscu zdewastowanego terenu, rejonie ul. 1 Maja dzięki pomocy środków unijnych powstał ciąg pieszy, umożliwiający bezpieczne przejście w stronę nowoczesnego targowiska miejskiego oraz atrakcyjna przestrzeń publiczna dla mieszkańców gminy. W przyszłości miejsce to będzie wykorzystane do licznie organizowanych wydarzeń kulturalnych. Przestrzeń uporządkowała także ruch samochodowy w tej części miasta dzięki bezpiecznym miejscom parkingowym powstałym obok placu.

 

Krzyż na wzgórzu Lipie

powstały w 2003 r. górujący w tle libiąskiej panoramy, symboliczny Krzyż Papieski powstały na pamiątkę 25 rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II.

 

Ciekawostki o Libiążu:

Podobóz pracy „Janinagrube”

W czasie okupacji hitlerowskiej w latach 1943-45 w miejscu dzisiejszej dzielnicy Obieżowa istniał obóz pracy, który nazywał się Kriegsgefangenen-Arbeitskommando E-562 Janinagrube i podlegał ekspozyturze Stalagu VIII B w Zabrzu (Hindenburg, Kronprinzenstrasse 397), zaś od 22 listopada 1944 roku został podporządkowany komendantowi KL Auschwitz III. Otoczony podwójnym ogrodzeniem z drutu kolczastego, podłączonego do prądu elektrycznego obóz był przeznaczony do niewolniczej pracy więźniów w Kopalni „Janina” (głównie Żydów oraz Polaków). Nad bramą obozu, gdzie przebywało około 800 więźniów znajdował się napis: „Arbeitslager Janinagrube”. Dzisiaj w tym miejscu stoi pomnik upamiętniający wyzwolenie Libiąża z okupacji nazistowskiej.

 

Dzwon poświęcony przez Kardynała Karola Wojtyłę

W roku 1971 do Kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego sprowadzono 2 dzwony o nazwach: „Św. Józef – patron robotników” (1570 kg) oraz „Maryja, Matka Boża Nieustającej Pomocy” – (360 kg). W dniu 14 XI 1971 r. zostały poświęcone przez ks. kard. Karola Wojtyłę – późniejszego Papieża Jana Pawła II.

 

100 lecie kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego

W dniu 7 sierpnia 2011 r  libiąska Parafia p.w. Przemienienia Pańskiego obchodziła 100-lecie konsekracji Kościoła. W tym dniu metropolita krakowski Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz przekazał parafii relikwię krwi błogosławionego Jana Pawła II. Na terenie placu przy kościele został usadowiony pamiątkowy obelisk z tablicą na której widnieje cytat z Homilii Jana Pawła II. Od tej pory parafia jest jednym z miejsc na mapie lokalnego „Szlaku Miejsc Papieskich”.

 

100 – lecie Kopalni Janina

W czerwcu 2007 roku Uroczysta Sesja Rady Miejskiej zainaugurowała obchody Dni Libiąża i Jubileuszu 100 – lecia największego w naszej gminie zakładu pracy – ZG Janina.  Sesja odbyła się w cechowni ZG „Janina”. Obchodom jubileuszu towarzyszyły koncerty oraz zabawy plenerowe zorganizowane przy okazji Dni Libiąża.

 

Historia Uśmiechu

Rzeźba Uśmiechu, witająca na rondzie kierowców wjeżdżających do Libiąża od strony Chrzanowa, powstała podczas Międzynarodowych Warsztatów Plastycznych organizowanych przez Alinę i Jana Funków w miejscowości Tokarnia pod Myślenicami w 2003 roku. Jej autorem jest Anglik Mark Folds, którego rzeźby znajdują się w ogrodach królewskich Anglii. Rzeźba trafiła do Libiąża, jako uśmiechnięty podarunek potwierdzający przyjacielskie relacje myślenicko – libiąskie. Uśmiech został ustawiony na nowo wybudowanym rondzie Pod Białym, witając mieszkańców oraz przybyłych gości na wjeździe do Libiąża.

Dzięki mieszkańcom powstała nazwa ronda, nazywając go potocznie „Rondem uśmiechu”. Niemal każdy przejeżdżający przez nasze miasto zwraca uwagę na uśmiech, który patronuje naszym mieszkańcom, przyjaźni i twórczości.

 

Życie kulturalno-rozrywkowe

Libiąż to gmina, która dużą uwagę przywiązuje do wydarzeń związanych z integracją mieszkańców. Główna instytucja kultury ma swoją siedzibę Libiąskim Centrum Kultury (ul. Górnicza 1). W lokalnych sołectwach swą działalność kulturalną prowadzą jego filie: Dom Kultury w Żarkach oraz Świetlica w Gromcu. Równie ważną rolę w życiu kulturalnym odgrywa Miejska Biblioteka Publiczna (ul. Górnicza 11) oraz jej filie w Libiążu (ul. Plac Zwycięstwa 2), w Żarkach (ul. Klubowa 5) oraz w Gromcu (ul. Traugutta)

Największymi wydarzeniami na naszym terenie, cieszącymi się dużą popularnością są:

 

Dni Libiąża

Coroczne Święto Miasta odbywające się pod koniec wiosny (maj – czerwiec), połączone z licznymi występami artystycznymi znanych zespołów muzycznych i kabaretowych z polskiej sceny oraz szeregiem atrakcji plenerowych.

 

Libiąska Biesiada Patriotyczna

Związana z obchodami odzyskania przez Polskę Niepodległości w dniu 11 listopada corocznie odbywa się Biesiada Patriotyczna. Z roku na rok ściąga w libiąskie strony coraz większe rzesze, chcących świętować ten szczególny w Polsce dzień w biało – czerwony sposób, oferując szereg atrakcji artystycznych oraz melodii i pieśni patriotycznych. Co roku spotkaniu towarzyszy inna tematyka i aranżacja spotkania. Na przykładzie ostatnich lat dzień świętowano „Na sportowo”, w 2010 r. motywem przewodnim był „Chór” i hasło „Śpiewać każdy może”, wcześniejsze lata to zabawa pod hasłami „Na górniczo”, „Na wojskowo”, „Na ludowo”.

 

Dożynki Gminne

Święto plonów, corocznie kultywowane przez nielicznych już rolników i mieszkańców sołectw: Żarki i Gromiec, podkreślające lokalny folklor poprzez wystawianie lokalnej sztuki ozdobnej i rzemieślniczej, pokazów artystycznych w bogato zdobionych, barwnych strojach ludowych. Uatrakcyjnione poprzez stoiska pokazowe okolicznych pszczelarzy i myśliwych.

 

„Barbórka” tzw. Dzień Świętej Barbary

Dzień Górnika, grudniowe święto poświęcone kultywowaniu ponad 100 letnich tradycji górniczych gminy, związanych z powstaniem kopalni węgla kamiennego „Janina”. W ramach obchodów tego święta w gminie organizowane są Karczmy Piwne i Combry. Każdego roku dzień ten zaczyna się od występu orkiestry górniczej.