Skip to content



Park Wodny Libiąż

Największą sportowo-rekreacyjną atrakcją gminy jest Park Wodny w Libiążu. Ten nowoczesny kompleks to atrakcje dla całej rodziny, obiekt przyjazny dzieciom. Do dyspozycji mamy tutaj: basen 25 m, basen z hydromasażem, brodzik, strefę Fitness, Saunarium i grotę solną, ściankę wspinaczkową oraz tężnie solankową.
Wiecej informacji można uzyskać wchodząc na stronę internetową Parku Wodnego

Miejski Ośrodek Rekreacyjno-Sportowy im. „Solidarności 1980” przy ul. Piłsudskiego

Zlokalizowany w kameralnej dzielnicy ośrodek cieszy się popularnością nie tylko wśród miejscowych mieszkańców, ale i wśród turystów z okolicznych miejscowości. Do dyspozycji odwiedzających kompleks przeznaczono:

 – ogólnodostępny 25 metrowy basen odkryty, z małą zjeżdżalnią oraz Wodny Plac Zabaw dla dzieci; 
– boisko piłkarskie (stadion), trawiaste z trybuną krytą wraz z trawiastym boiskiem rezerwowym;
– dwa boiska do siatkówki plażowej;
– dwa korty tenisowe (ziemne). 

Kompleks boisk piłkarskich

Libiąż to wyborowe miejsce do uprawiania wszelakiego rodzaju dyscyplin sportowych. Kameralny obiekt, swoją gruntowną modernizację przeszedł w 2005 roku, kiedy to w Libiążu odbyły się finały Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Amatorów „Region’s Cup 2005”. Surowe normy techniczne UEFA zmieniły oblicze stadionu – dostosowując go do ligowych i europejskich standardów.

W 2010 r. profesjonalizm organizatorski oraz baza techniczna zostały ponownie docenione przez organizatorów UEFA Region’s Cup. Libiąż po raz kolejny stał się areną rozgrywek pomiędzy reprezentacjami regionów Europy. W sierpniu 2010 r. odbyły się tutaj dwa spotkania: Polska – Rosja oraz Finlandia – Rosja.

Ponadto na terenie gminy można brać udział w towarzyskich rozgrywkach piłkarskich na nowoczesnych wielofunkcyjnych boiskach. Obiekty z nawierzchnią poliuretanową spełniają wysokie standardy bezpieczeństwa i są dostępne dla wszystkich mieszkańców. 
Piłkarską wizytówką gminy jest boisko typu orlik. Dzięki postawieniu hali pneumatycznej, z boiska korzystać można cały rok. Lekkie poszycie oraz wydajny system nadmuchu pozwala na użytkowanie hali w każdych warunkach, hala jest odporna na działanie wiatru i śniegu. Powierzchnia zadaszenia hali to 2176 m², wysokość obiektu wynosi 8,5 metra. Wewnątrz obiektu zainstalowany został zestaw 28 lamp metahalogenowych.

Jeździectwo

W Libiążu nie brakuję również miłośników jazdy konnej, którzy chętnie spędzają czas na łonie natury. Szkółka „Tęcza” organizuje wycieczki, treningi sportowe na ujeżdżalni (skoki, ujeżdżanie), rajdy plenerowe, jazdy rodzinne, ferie i wakacje w siodle, oprowadzanie i spacery na koniach dla dzieci w wieku od 2-10 lat oraz hipoterapię i onoterapię. Ponadto na terenie stadniny organizowane są imprezy takie jak: pikniki rodzinne oraz zabawy dla najmłodszych.
W chwili obecnej w stadninie znajduje się 10 koni w tym kuce Szetlandzkie, konie rasy polskiej, małopolskiej, prymityw, SP (Szlachetne Półkrwi), huculskiej oraz osioł, kozy i mini zoo.

Sporty ekstremalne

Gmina Libiąż dzięki swojemu specyficznemu położeniu geograficzno – przyrodniczemu jest ciekawym miejscem dla nowo rozwijających się sportów ekstremalnych. Malowniczo-wyżynny charakter przyciąga do naszych okolicznych wzgórz coraz większą rzeszę fanów rowerów górskich. Osoby specjalizujące się w kolarstwie górskim – MTB są ozdobą libiąskich wzgórz zarówno w sezonie letnim jak i zimowym.

 

Nordic Walking

Libiąskie tereny to również znakomita przestrzeń do uprawiania turystyki pieszej, a w szczególności w formie Nordic Walking. Uprawiający tą dyscyplinę zapewne docenią malowniczość i stosunkowo wysokie położenie libiąskich wzgórz.

„Pozytywne zmęczenie” wywołane marszem po ciągle zmieniającym się terenie zostanie nagrodzone poprzez wspaniałe widoki.

Dodatkowym atutem Gminy Libiąż jest możliwość spacerowania wśród dobrze zachowanych miejscowych kapliczek, które w przeszłości towarzyszyły mieszkańcom naszej gminy w codziennej, nierzadko ciężkiej pracy na roli. Tworzą one swoisty szlak niepowtarzających się kapliczek (zabytków architektury kościelnej).

Trasy turystyczne

Znakomitą okazją do podziwiania bogatej libiąskiej fauny i flory jest sieć dróg rowerowych i pieszych, skoncentrowanych głównie na obrzeżach gminy i miejscowych lasach.

Malowniczość libiąskich wzgórz i rozciągające się z nich panoramy krajobrazu pozwolą podróżnym zobaczyć, jak w rzeczywistości wygląda granica dwóch dużych regionów: Śląska i Małopolski.

Mniej wymagającym podróżnym polecamy przejazd spokojnymi asfaltowymi dróżkami wśród zabudowy, zbiorników wodnych i obszarów uprawnych okolicznych sołectw Żarek i Gromca nawiązującej do rolniczej historii regionu.

Prócz przechodzącego tutaj międzynarodowego szlaku rowerowego Wiślanej Trasy Rowerowej, wiodącej wzdłuż południowej granicy gminy możemy udać się w podróż przebiegającym przez ten teren „Szlakiem Miejsc Papieskich”, który łączy miejsca upamiętniające postać wielkiego Polaka Papieża Jana Pawła II. Podróżujący tym szlakiem mogą podczas swojej eskapady odwiedzić obeliski z pamiątkową tablicą i myślą przewodnią papieża pielgrzyma w Żarkach przy Kościele p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz w Libiążu przy ponad 100 – letnim Kościele p.w. Przemienia Pańskiego.

Uzupełnieniem tras rowerowych jest szlak Czerwona Pętla Libiąża przechodzący przez wszystkie ciekawe zakątki gminy (Libiąż – Stawy na Groblach –  Żarki – Mętków – wały wiślane – Gromiec – Libiąż – Kosówki – Libiąż, Kol. Leśniowa).

Ciekawą atrakcją dla fanów podróżowania rowerem może okazać się podróż po libiąskich okolicach celem odnajdywania miejscowych pomników i miejsc pamięci, związanych nie tylko z historią lokalną, ale i wydarzeniami dotyczącymi losów naszego kraju. Prócz takich miejsc, jak: Pomnik Tadeusza Kościuszki, Obelisk przy Obieżowej – upamiętniający wyzwolenie Libiąża z nazistowskiej niewoli, czy pomnika Jana Pawła II w Parku Młodości i pomnika legendarnej „Janiny” w najstarszym libiąskim parku przy Kościele p.w. Przemienia Pańskiego.  Ciekawe i tajemnicze miejsca związane z wydarzeniami okresu II Wojny Światowej znajdują się w północnej części libiąskich lasów.

Wędkowanie

Gmina Libiąż swój zróżnicowany wizerunek zawdzięcza także miejscowym zbiornikom wodnym, które systematycznie zarybiane przyciągają w te strony rzesze wędkarzy, chcących wypróbować swoje umiejętności na stawach zlokalizowanych na „Szyjkach” i „Ziajkach”. Działające na naszym terenie koła wędkarskie co roku organizują szereg zawodów na miejscowych wodach. Uroku stawom nadaje ptactwo nawodne (łabędzie, kaczki krzyżówki, perkozy).

Grzybobranie

Libiąskie lasy mieszane zachwycają nie tylko swoją różnobarwnością w poszczególnych porach roku. Podczas spacerów możemy natknąć się w nich na okazy saren, jeleni, zajęcy, wiewiórek, ptaków leśnych (m. in. jastrząb, kukułka, kruk, sójka, dzięcioł, sowa), a także liczne płazy i owady leśne. Duże połacie czystych otaczających gminę z każdej strony lasów zachęcają do zbierania licznie występujących borowików szlachetnych, maślaków, koźlarzy czy też podgrzybków. Równie smaczne mogą okazać się tutejsze jagody, jeżyny oraz borówki stanowiące leśne runo.