Skip to content

Gmina Libiąż leży na Wyżynie Śląsko-Krakowskiej w obrębie Pagórów Jaworznickich, w skład których wchodzą m.in. pagóry Libiąskie. Znajdują się tutaj takie wzgórza jak: Grodzisko (313,5 m n.p.m.), Karpiówka (313 m n.p.m.), Lipie (308 m n.p.m.), Moczydłka (300,6 m n.p.m.) Szybowcowa (Strzałba 337 m n.p.m.), Wysoka (305 m n.p.m.).

Południową część terytorium gminy zamyka Dolina Wisły, w którą płytko wcina się koryto Wisły. Ze szczytów odlesionych wzgórz rozciągają się rozległe panoramy nie tylko na cały Libiąż, ale i na Rów Krzeszowicki, Garb Tenczyński, Kotlinę Oświęcimska. Przy sprzyjającej pogodzie z góry Grodzisko, można obserwować Beskidy i ośnieżone szczyty Tatr.

Wzgórze Karpiówka (313 m npm)

leży między Podhalańską i Sikorskiego. Na wzgórzu tym wzniesiono okazały krzyż dla upamiętnienia 25 lat pontyfikatu Papieża Jana Pawła II. Łatwe dojście od ul. Rolnej oraz obecność krzyża godnego zwiedzenia, widocznego z daleka dla jadących ul. Krakowską, sprawiają, że wzgórze to chętnie jest odwiedzane przez przyjezdnych. Szczyt wzgórza Karpiówka łączy się ku południowi łagodnym garbem z podobnej wysokości górą Lipie. Warto będąc tu zwrócić uwagę na interesującą roślinność. Między Karpiówką i Lipiem spotkać można rozległe, pięknie wykształcone murawy kserotermiczne, tj. ziołorośla przywiązane do nawapiennych, słonecznych stoków.

Z rzadkich roślin naczyniowych występują tu np. efektowna głowienka wielkokwiatowa i chroniony dziewięćsił bezłodygowy. W zachodni stok wzgórza Karpiówka wcina się wyrobisko kamieniołomu, zarośnięte częściowo ciepłolubnymi krzewami: głogiem, tarniną, różami oraz gęstym kobiercem ciepłolubnych bylin.

Wzgórza
IMG_1015
IMG_1134
karpiowka-lipie-libiaz

Góra Szybowcowa

to kompleks rozległych wzniesień, częściowo porosłych młodymi zagajnikami, w rejonie pomiędzy osiedlami Jaworek i Zagórcze a Kopalnią „Janina”. Jeden ze szczytów zwieńczono wysoką wieżą przeciwpożarową, służącą obserwacji okolicznych lasów. Rozciąga się stąd rozległy widok w kierunku wschodnim. Również tu spotkamy stare, porzucone niewielkie  wyrobiska kamieniołomów. Dzisiaj zasiedlają je chętnie ciepłolubne rośliny, w tym również chroniony dziewięćsił bezłodygowy. Swoją nazwę wzgórze zawdzięcza libiąskiej Szkole Szybowcowej, która w przeszłości na tym wzniesieniu posiadała swoje  zaplecze logistyczne.

IMG_0993
IMG_0919
wieża widokowa2

Góra Grodzisko (313,5 m npm)

to wzgórze na terenie gminy Libiąż położone między ulicami: Krakowską Oświęcimską, Spokojną i Sielanki. Większość powierzchni stoków i partii szczytowej tego wzniesienia zajmują murawy kserotermiczne (ciepłolubne), trawiaste zarośla oraz zbiorowiska krzewów. Z szczytu rozciąga się dzięki temu rozległy widok na centrum Libiąża. Z krzewów i drzew ciepłolubnych spotkamy tu różę dziką, głogi, jarząb pospolity. Posadzono tu także jarząb szwedzki. Rośliny zielne to gatunki przywiązane do nawapiennych suchych muraw: dzwonek skupiony, rozchodnik wielki, żebrzyca roczna, babka średnia i efektowna szałwia łąkowa o dużych fioletowych kwiatach.

Grodzisko w Libiążu Wielkim opisał  jeszcze w 1874 roku Adam Kirkor; w zachodniej części grodziska odkrył ślady obronnego wału i stwierdził, że był tutaj punkt obrony terytorialnej. Poszukiwania za luźnymi materiałami archeologicznymi jednak nie przyniosły rezultatu – tak więc dzisiaj tylko nazwa Grodzisko sugeruje istnienie w tym miejscu budowli obronnej.

grodzisko
Wzgórza
Wzgórza
IMG_0974
Wzgórza