Skip to content
Dziś jest: 16 lipca, 2024
Stan powietrza: Brak indeksu (2024-07-16 01:25:09)
Urząd czynny 07:00 - 15:00
Godziny otwarcia: 
Zabytki w Gromcu
,

Kaplica p. w. Matki Bożej Różańcowej

Kaplica p. w. Matki Bożej Różańcowej położona jest w Gromcu przy skrzyżowaniu ul. Długiej i ul. Wita Stwosza.

Kaplica do 2007 r. należała do Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Trójcy Świętej w Bobrku, obecnie znajduje się pod zarządem nowo utworzonej parafii w Gromcu.
Kaplica murowana (wymiary wewnętrzne: szer. 4,5 m, dł. 9 m, wys. 4 m do stropu) może pomieścić 40 osób. Półkoliste prezbiterium z ołtarzem Matki Bożej Różańcowej. Cztery wysokie półkoliste okna. Dach dwuspadowy, z dodatkową połacią prowadzoną od jednego szczytu zakrywającą część prezbiterialną. Na dachu znajduje się sygnaturka z dwoma naprzeciwległymi okienkami zwieńczona ażurowym krzyżem. W latach 90. XX w. do kaplicy od strony frontowej dobudowano zadaszenie, które w 2007 r. przez pierwszego proboszcza parafii gromieckiej zostało przekształcone w dodatkowe (murowane) pomieszczenie z dwuspadowym dachem pokrytym blachą falistą. Stara część kaplicy otoczona jest kutym metalowym ogrodzeniem.
Kaplica posiada pełne wyposażenie liturgiczne.

Informacje zebrane za:
Mazur Z., Pudykiewicz S., Przydrożne kapliczki, krzyże i figury. Gromiec, Libiąż i Żarki, Chrzanów 2008.

Dom

Budynek mieszkalno-gospodarczy położony w Gromcu przy ul. Długiej 17 w Gromcu. Zbudowany pod koniec XIX w.

Budynek drewniano-murowany (kamień łamany), parterowy. Część gospodarcza (murowana) częściowo podpiwniczona. Ściana szczytowa części murowanej posiada gzyms ceglany na wysokości stropu oddzielającego parter od poddasza. Nad gzymsem znajdują się drzwi, będące wejściem do części strychu wykorzystywanej do przechowywania siana. Część drewniana spełniała funkcje mieszkalne. Dach dwuspadowy o kącie nachylenia połaci ok. 45°, pokryty eternitem płaskim.

Dom

Dom mieszkalno-gospodarczy zlokalizowany w Gromcu przy ul. Nadwiślańskiej  98. Wybudowany pod koniec XIX w.

Budynek parterowy. Strop drewniany. Dach dwuspadowy o kącie nachylenia połaci ok. 45°, pokryty dachówką cementową. Część gospodarcza oraz szczyty budynku murowane, otynkowane i pomalowane na niebiesko. Część mieszkalna wykonana z poziomych drewnianych belek malowanych na brązowo i niebiesko. Poddasze dostępne od strony ściany szczytowej, przez niewielki otwór drzwiowy umieszczony tuż nad stropem. Na ścianie szczytowej okno, drzwi na poddasze oraz ceglana wnęka zwieńczona krzyżem ustawione osiowo względem siebie. Ozdobny ceglany gzyms obiega budynek dookoła. Okna na ścianie frontowej wymienione na okna plastikowe dwudzielne.

Dom

Budynek mieszkalny położony w Gromcu przy ul. Michała Wołodyjowskiego 4, wybudowany pod koniec XIX w.

Parterowy, usytuowany szczytem do drogi, w całości drewniany. Belki poziome malowane na niebiesko-brązowo. Ściana szczytowa osłonięta deskami w układzie pionowym. Dach dwuspadowy pokryty dachówką cementową. Okna drewniane skrzynkowe dwu- i trójdzielne.
Obecnie budynek wykorzystywany w celach mieszkalnych tylko w okresie letnim.

Kapliczka

Kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej zlokalizowana w Gromcu przy ul. Władysława Broniewskiego w niedalekiej okolicy od skrzyżowania z ul. Kawalerii.

Ogrodzona metalowym ogrodzeniem. Kapliczka została wybudowana w 1848 r., a przebudowana i przesunięta w stronę drogi w 1969 r.
Kapliczka postumentowa, murowana z kamienia i otynkowana. Masywny postument w kształcie prostopadłościanu w którym znajduje się wnęka na obraz Matki Boskiej zwieńczony potrójnym gzymsem. Powyżej gzymsu znajduje się dwuspadowy dach pokryty blachą prostą malowaną na kolor brązowy. Na kalenicy znajduje się iglica z metalowym krzyżem. Wnęka jest zamknięta szybką (okno PCV w kolorze brązowym zamontowane po roku 2000).

Informacje zebrane za:
Mazur Z., Pudykiewicz S., Przydrożne kapliczki, krzyże i figury. Gromiec, Libiąż i Żarki, Chrzanów 2008.

Kapliczka

Kapliczka Matki Bożej Nieustającej Pomocy zlokalizowana na prywatnej posesji (za ogrodzeniem) w Gromcu przy ul. Długiej.

Powstała na początku XX w. Gruntownie wyremontowana na przełomie lat 80. i 90. XX w.
Kapliczka postumentowa (wys. ok. 3 m), murowana z kamienia i cegły, otynkowana. Na wysokim cokole ustawiony jest korpus z dużą przeszkloną wnęką, lekko zaokrągloną od góry. Wewnątrz znajduje się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz metalowy krzyż. Powyżej wnęki znajduje się profilowany gzyms. Daszek dwuspadowy, pokryty dachówką ceramiczną koloru brązowego, zabezpieczony rynnami.

Informacje zebrane za:
Mazur Z., Pudykiewicz S., Przydrożne kapliczki, krzyże i figury. Gromiec, Libiąż i Żarki, Chrzanów 2008.

Kapliczka kubaturowa

Kapliczka domkowa poświęcona Matce Boskiej Częstochowskiej zlokalizowana w Gromcu przy ul. Grenadierów niedaleko skrzyżowania z ul. Kolonia.

Wybudowana w 1802 r. przez Ludwika Szostka z materiałów, które pozostały po budowie kościoła parafialnego w Bobrku. Przebudowana w 1960 r. przez Emila Wanata, o czym mówi tabliczka umieszczona w 1997 r. po lewej stronie od drzwi:

„OBIEKT
ZABYTKOWY
FUNDATORZY
KAPLICZKI
LUDWIK
SZOSTEK
WYBUDOWAŁ W 1802 r.
PRZEBUDOWAŁ
EMIL
WANAT
W 1960 r.
GROMIEC R. P. 1997”.


W czasie rozbudowy rozebrano sklepienie kolebkowe oraz drewnianą wieżyczkę. Następnie kaplicę podwyższono dobudowując ceglane ściany, tynkując i pokrywając je dwuspadowym dachem, krytym dachówkami, a obecnie blachą trapezową w kolorze brązowym. Wymurowano nową, wyższą sygnaturkę pokrytą dwuspadowym blaszanym dachem i zwieńczoną ażurowym krzyżem. Drzwi pierwotnie półokrągłe zmieniono na prostokątne. Po bokach kapliczki znajdują się symetrycznie dwa niewielkie okna. We wnętrzu kaplicy od przełomu XIX i XX w. znajdował się obraz Czarnej Madonny, którą E. Wanat zastąpił obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Obraz czarnej Madonny został przeniesiony do kościoła w Bobrku. W 1995 r. wnętrze kaplicy obito boazerią, nad drzwiami wejściowymi zamontowano daszek. Wieżyczka została ponownie podniesiona, a dach przebudowano od strony frontowej dodając naczółek.

Informacje zebrane za:
Mazur Z., Pudykiewicz S., Przydrożne kapliczki, krzyże i figury. Gromiec, Libiąż i Żarki, Chrzanów 2008.

Kapliczka

Kapliczka Matki Bożej Różańcowej zlokalizowana jest w Gromcu po północnej stronie ul. Romualda Traugutta w miejscu skrzyżowania z ul. Wita Stwosza. Zbudowana w 1807 r. przez Andrzeja Kaniaburkę.

Kapliczka postumentowa na planie prostokąta, murowana z kamienia i otynkowana. Gzyms ozdobny profilowany (półwałek). Poniżej gzymsu znajduje się duża wnęka zwieńczona kolebkowym sklepieniem. Podobna wnęka, ale o mniejszych wymiarach znajduje się powyżej gzymsu – w szczycie. W obu wnękach umieszczone są przedmioty kultu. Powyżej dolnej wnęki dawniej widniała data żłobiona w tynku, została jednak zamalowana. Dach dwuspadowy na ozdobnej więźbie, pokryty dachówką ceramiczną koloru bordowego, zwieńczony ażurowym metalowym krzyżem. Kapliczka została poddana gruntownemu remontowi w 1971 r.

Informacje zebrane za:
Mazur Z., Pudykiewicz S., Przydrożne kapliczki, krzyże i figury. Gromiec, Libiąż i Żarki, Chrzanów 2008.

Dom

Budynek mieszkalny położony w Gromcu przy ul. Długiej 30.

Dom drewniano-murowany, parterowy, z dachem dwuspadowym o kącie nachylenia połaci ok. 45°, który pokryty jest płaską dachówką cementową. Kamienno-ceglane elewacje nieotynkowane. Część elewacji z drewnianych bali.

Dom

Budynek mieszkalny położony w Gromcu przy ul. Czarnieckiego 32.

Dom parterowy, w całości drewniany. Belki poziome malowane na kolor niebiesko-ugrowy. Ściana szczytowa osłonięta deskami w układzie pionowym. Dach dwuspadowy pokryty dachówką cementową. Duże okno drewniane skrzynkowe z czterema kwaterami.

Dom

Budynek mieszkalny położony w Gromcu przy ul. Władysława Broniewskiego 6.

Dom drewniano-murowany, parterowy, z dachem dwuspadowym o kącie nachylenia połaci ok. 45°, który pokryty jest płaską dachówką ceramiczną. Kamienno-ceglane elewacje częściwo otynkowane, malowane na kolor niebieski. Część elewacji z drewnianych bali malowana na kolor niebiesko-ugrowy.

Dom

Budynek mieszkalny położony w Gromcu przy ul. Stefana Czarnieckiego koło nr 17.

Dom drewniano-murowany, parterowy, z dachem dwuspadowym o kącie nachylenia połaci ok. 45°, pokryty płaską dachówką z eternitu. Kamienno-ceglane elewacje częściowo otynkowane. Część elewacji z drewnianych bali malowana na kolor niebiesko-ugrowy. Okna drewniane skrzynkowe dzielone.