Osoby starsze, niesamodzielne i niepełnosprawne z gminy Libiąż także mogą wziąć udział w innowacyjnym projekcie realizowanym przez województwo małopolskie. Rekrutacja trwa!
Samorząd województwa małopolskiego realizuje projekt „Małopolski Tele-Anioł” wspólnie z Caritasem Diecezji Kieleckiej oraz Europejskim Instytutem Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
– Zależy nam na poprawie jakości życia niesamodzielnych Małopolan poprzez realizację działań na rzecz rozwoju usług opiekuńczych i sąsiedzkich w miejscu zamieszkania oraz usług wykorzystujących nowe technologie informacyjno-komunikacyjne. Zastosowane w projekcie rozwiązania techniczne pozwalają na szybkie wezwanie pomocy w każdych okolicznościach – niezależnie od tego czy potrzebna jest pomoc medyczna, zagrożone jest bezpieczeństwo czy po prostu potrzebne jest wsparcie – wyjaśnia Marta Malec-Lech, członek zarządu województwa małopolskiego.

W Małopolsce powstało Centrum Teleopieki, z którego usług korzysta już ponad 3 tys. niesamodzielnych osób. W skali kraju to rekordowa liczba. Otrzymują bezpłatne opaski bezpieczeństwa z kartą SIM. Każda posiada przycisk SOS. Wystarczy go nacisnąć, by skontaktować się z ratownikiem medycznym. Odbierze zgłoszenie i oceni stopień zagrożenia, a następnie wezwie pogotowie albo udzieli odpowiedniej pomocy lub innego wsparcia. Ratownicy są dostępni przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Co istotne, do Centrum Teleopieki można też zadzwonić, by uzyskać pomoc w codziennych sprawach albo po prostu porozmawiać.
– W ramach projektu podopieczni mają możliwość skorzystania dodatkowo ze specjalnych usług opiekuńczych, które są świadczone w ich domu – zarówno przez fachowców, jak i w ramach pomocy sąsiedzkiej – poczynając od zabiegów higienicznych, a kończąc na pomocy w załatwieniu urzędowych czynności- podkreśla Marta Malec-Lech.
Małopolski Tele-Anioł to także możliwość niesienia pomocy mieszkającym w pobliżu seniorom, osobom niesamodzielnym i niepełnosprawnym. Poszukiwani są opiekunowie i sąsiedzi z terenu całego województwa małopolskiego, gotowi poświęcić czas i wspomóc osoby niesamodzielne w codziennych czynnościach. Dzięki bezpłatnemu szkoleniu mieszkańcy zainteresowani współpracą zdobędą nowe kwalifikacje zawodowe. Mogą też znaleźć zatrudnienie w ramach projektu.
Rekrutacja trwa. Więcej informacji można uzyskać pod adresem www.malopolska.pl/teleaniol lub dzwoniąc do biura projektu pod nr 12 61 60 611