Burmistrz Libiąża działając na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2015 roku o zdrowiu publicznym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2365 z późn. zmian.) oraz zgodnie z uchwałą Nr XXII/167/2020 Rady Miejskiej w Libiążu z dnia 27 listopada 2020 r. w sprawie przyjęcia „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Gminy Libiąż na 2021 rok”, ogłasza konkurs ofert na realizację w 2021 roku, niżej wymienionego zadania publicznego:
- ZADANIE BĘDĄCE PRZEDMIOTEM KONKURSU OFERT:
„Organizowanie i finansowanie różnych form spędzania wolnego czasu w obszarze aktywności fizycznej w formie pozalekcyjnych zajęć sportowych służących zapobieganiu powstawania problemów alkoholowych i narkomanii dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Libiąż”
2. WYSOKOŚĆ ŚRODKÓW PRZEZNACZONYCH NA REALIZACJĘ ZADANIA:
127.000,00 zł (sto dwadzieścia siedem tysięcy złotych 00/100).
3. TERMINY I WARUNKI REALIZACJI ZADANIA:
Termin realizacji zadania: zadanie ma być realizowane w 2021 roku zgodnie
z harmonogramem opracowanym przez oferenta, w terminach określonych jak dla organizacji roku szkolnego, w okresie od dnia zawarcia umowy do dnia określonego w umowie, nie dłużej jednak niż do dnia 15 grudnia 2021 roku, przy czym zajęcia merytoryczne winny zakończyć się do dnia 30 listopada 2021 roku. Zajęcia winny odbywać się w dniach nauki szkolnej.
Zadanie będące przedmiotem konkursu winno spełniać następujące wymogi:
Działanie winno być skierowane do dzieci i młodzieży, w wieku szkolnym, w szczególności ze środowisk zagrożonych zachowaniami problemowymi, z rodzin dotkniętych uzależnieniami, przemocą, niewydolnych wychowawczo.
Wymagane jest, aby uczestnicy objęci zostali programem o tematyce profilaktyki uzależnień i zdrowego stylu życia, dostosowanym do wieku uczestników.
Beneficjentami projektu winny być dzieci i młodzież z terenu Gminy Libiąż.
Realizowane zajęcia winny posiadać regulamin, w nim spisane zasady, którymi będą się kierować uczestnicy zajęć. Oferent zobowiązany jest do zawarcia pisemnego kontraktu z uczestnikami zajęć, w którym zobowiązują się do przestrzegania zasad zawartych w regulaminie. Uczestnictwo w zajęciach powinno być jednocześnie treningiem ważnych umiejętności życiowych, takich jak np.: ustalanie celów i rozwiązywanie problemów, radzenie sobie ze stresem, asertywność i konstruktywne zaspokajanie potrzeb.
Zajęcia winny być ukierunkowane na profilaktykę uniwersalną, tj. winny wpływać na zmniejszenie lub eliminowanie czynników ryzyka sprzyjających rozwojowi problemów w danej grupie, wzmacnianie czynników wspierających prawidłowy rozwój. Mogą również stanowić, bądź łączyć się z profilaktyką selektywną, tj. ukierunkowaną na osoby z grup ryzyka.
Kwalifikacje osób prowadzących zajęcia winny być zgodne z charakterem realizowanych zajęć. Wskazanym jest, aby osoby realizujące zajęcia miały przeszkolenie z zakresu profilaktyki uzależnień i stanowiły osobisty przykład i posiadały odpowiednie umiejętności i wiedzę z zakresu strategii profilaktycznych, rozwiązywania konfliktów, pracy z grupami ryzyka.
Osoby prowadzące zajęcia, warsztaty, spotkania wspierająco – edukacyjne dla dzieci i młodzieży uczestniczącej w zajęciach winny posiadać odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.
Należy prowadzić dokumentację zajęć w postaci dziennika i list obecności uczestników zajęć.
3. Środki finansowe otrzymane w ramach niniejszego konkursu mają służyć realizacji celu publicznego, o którym mowa w pkt 1 ogłoszenia i mogą być przeznaczone na pokrycie wydatków z tytułu:
– wynagrodzenia kadry szkoleniowej prowadzącej zajęcia,
– zakupu sprzętu sportowego/strojów sportowych wykorzystywanych przy prowadzonych pozalekcyjnych zajęciach sportowych,
– innych uzasadnionych kosztów, związanych bezpośrednio z charakterem prowadzonych zajęć np. koszt wynajmu obiektów i pomieszczeń, w których zadanie będzie realizowane,
4. Podmioty uczestniczące w otwartym konkursie i ubiegające się o dotację powinny spełnić w szczególności następujące warunki:
a) złożyć w terminie poprawnie wypełnioną ofertę stanowiącą załącznik nr 1 do niniejszego ogłoszenia wraz z wymaganymi dokumentami wymienionymi w pkt 10 ogłoszenia,
b) oferta musi być wypełniona czytelnie, musi być kompletna tj. zawierać odpowiedzi na wszystkie wymienione punkty,
c) zadanie
realizowane będzie na terenie Gminy Libiąż oraz w miejscach wskazanych
w złożonej ofercie np. boisko szkolne przy ……, sala gimnastyczna w ………
d) o finansowanie realizacji zadania mogą ubiegać się podmioty nie działające w celu osiągnięcia zysku, a ponadto działające na terenie Gminy Libiąż.
5. Szczegółowy zakres i warunki zleconego zadania, określi umowa.
4. KRYTERIA OCENY OFERTY:
Złożone oferty będą weryfikowane i opiniowane pod względem formalnym i merytorycznym przez Komisję Konkursową powołaną przez Burmistrza Libiąża.
- Kryteria formalne brane pod uwagę przy ocenie ofert:
- kompletność złożonej oferty:
– oferta posiada wypełnione wszystkie punkty formularza,
– oferta zawiera wymagane załączniki,
– oferta złożona na właściwym formularzu,
– oferta złożona w terminie określonym w ogłoszeniu,
– oferta złożona przez podmiot uprawniony,
– oferta podpisana przez osoby do tego upoważnione zgodnie z zapisami statutu
i KRS.
- Kryteria merytoryczne brane pod uwagę przy ocenie ofert:
- zgodność zadania przedstawionego w ofercie z zadaniem określonym w ogłoszeniu,
- doświadczenie wnioskodawcy oraz możliwość realizacji zadania przez oferenta,
- przewidywana liczba dzieci i młodzieży uczestniczących w pozalekcyjnych zajęciach sportowych,
- ilość grup/zawodników z podziałem na kategorie wiekowe,
- ilość godzin prowadzonych w tygodniu pozalekcyjnych zajęć sportowych,
- dotychczasowa współpraca klubu z Gminą, w tym rzetelne i terminowe wywiązywanie się z zawartych umów,
- Przeprowadzona przez komisję konkursową ocena ofert wraz z proponowaną kwotą dotacji zostanie przedstawiona Burmistrzowi Libiąża.
- W przypadku przyznania dotacji w wysokości innej niż wnioskowana, oferent dokona stosownej korekty kosztorysu.
- Burmistrz zastrzega sobie prawo do nie rozstrzygnięcia konkursu.
5. MIEJSCE I TERMIN SKŁADANIA OFERT:
Oferty należy składać na załączonym wzorze oferty do dnia 03 lutego 2021 roku – bezpośrednio w Urzędzie Miejskim w Libiążu, ul. Działkowa 1, 32-590 Libiąż w biurze podawczym.
Oferty złożone po terminie nie będą rozpatrywane.
Złożenie oferty nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji.
Kwota przyznanej dotacji może być niższa od określonej w ofercie.
6. TERMIN ROZSTRZYGNIĘCIA KONKURSU OFERT:
Wybór oferty na wykonanie zadania dokonany zostanie w terminie do 15 lutego 2021 r.
7. TERMIN I SPOSÓB OGŁOSZENIA WYNIKÓW KONKURSU OFERT:
O wynikach rozstrzygnięcia otwartego konkursu uczestnicy zostaną powiadomieni pisemnie.
Ponadto wyniki konkursu ogłoszone zostaną poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Libiążu oraz publikację w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Libiążu.
8. SPOSÓB ODWOŁANIA SIĘ OD ROZSTRYGNIĘCIA KONKURSU OFERT:
Decyzja Burmistrza jest ostateczna. Oferent może wystąpić o pisemne uzasadnienie decyzji.
9. POZIOM I SPOSÓB OBLICZANIA MINIMALNEGO WSPÓŁFINANSOWANIA ZADANIA PRZEZ PODMIOT OGŁASZAJĄCY KONKURS.
Realizacja zadania z zakresu ogłoszonego konkursu może być dotowana do wysokości 90% wydatków ogółem.
10. WYKAZ DOKUMENTÓW, KTÓRE NALEŻY DOŁĄCZYĆ DO OFERTY:
Aktualny odpis z odpowiedniego rejestru lub inne dokumenty informujące o statusie prawnym podmiotu składającego ofertę i umocowanie osób go reprezentujących.
Oświadczenie potwierdzające, że w stosunku do podmiotu składającego ofertę nie stwierdzono niezgodnego z przeznaczeniem wykorzystania środków publicznych (załącznik nr 2).
Oświadczenie osoby uprawnionej do reprezentowania podmiotu składającego ofertę o niekaralności zakazem pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi oraz niekaralności za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe (załącznik nr 3).
Oświadczenie, że podmiot składający ofertę jest jedynym posiadaczem rachunku, na który zostaną przekazane środki i zobowiązuje się go utrzymywać do chwili zaakceptowania rozliczenia tych środków pod względem finansowym i rzeczowym (załącznik nr 4).
Składający oświadczenia jest obowiązany do zawarcia w nich klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań – podstawa art. 17 ust. 4 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 2365).
11. INFORMACJA O MOŻLIWOŚCI ODWOŁANIA KONKURSU OFERT PRZED UPŁYWEM TERMINU NA ZŁOŻENIE OFERT ORAZ MOŻLIWOŚCI PRZEDŁUŻENIA TERMINU ZŁOŻENIA OFERT I TERMINU ROZSTRZYGNIĘCIA KONKURSU OFERT:
Burmistrz Libiąża zastrzega sobie prawo odwołania konkursu ofert przed upływem terminu na złożenie ofert oraz możliwości przedłużenia terminu złożenia ofert i terminu rozstrzygnięcia konkursu ofert.
12. SPOSÓB ZŁOŻENIA OFERTY I DOKUMENTÓW, O KTÓRYCH MOWA W PKT. 10:
Oferty należy składać na wzorze stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszego ogłoszenia w zamkniętej, opisanej kopercie zawierającej nazwę i adres podmiotu składającego ofertę z dopiskiem „Konkurs ofert 2021” wraz z podaniem nazwy zadania określonym w punkcie 1.
13. TRYB POWOŁYWANIA I ZASADY DZIAŁANIA KOMISJI KONKURSOWEJ DO OPINIOWANIA OFERT W NINIEJSZYM KONKURSIE OFERT:
Burmistrz Libiąża powołuje komisję konkursową w celu zaopiniowania złożonych ofert w drodze zarządzenia.
- Komisja konkursowa powoływana jest w składzie 6 osób, w tym:
4 przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Libiążu, w tym przedstawiciele komórki merytorycznej,
2 przedstawicieli organizacji pozarządowych lub innych podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego.
W pracach komisji mogą uczestniczyć z głosem doradczym osoby posiadające specjalistyczną wiedzę w dziedzinie obejmującej zakres zadania publicznego, którego konkurs dotyczy.
Do członków komisji konkursowej biorących udział w opiniowaniu ofert stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. 2020, poz. 256), dotyczące wyłączenia z postępowania konkursowego.
W przypadku wyłączenia z postępowania lub nieobecności członków komisji, posiedzenie odbywa się w zmniejszonym składzie pod warunkiem, że biorą w nim udział co najmniej 3 osoby.
Udział w pracach komisji konkursowej jest nieodpłatny i nie przysługuje zwrot kosztów podróży.
Komisja konkursowa przy opiniowaniu ofert uwzględnia kryteria określone w ogłoszeniu konkursowym.
Komisja konkursowa rozpatruje oferty w terminie podanym w ogłoszeniu konkursowym.
Po zakończeniu prac, komisja konkursowa przekazuje Burmistrzowi Libiąża protokół z obrad komisji zawierający propozycję rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert.