Skip to content
Dziś jest: 16 lipca, 2024
Stan powietrza: Brak indeksu (2024-07-16 08:25:10)
Urząd czynny 07:00 - 15:00
Godziny otwarcia: 
Ogłoszenie Burmistrza Libiąża o naborze wniosków o udzielenie dotacji w związku z pozyskaniem przez Gminę Libiąż dofinansowania w formie wstępnej promesy inwestycyjnej z I edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

Ogłoszenie Burmistrza Libiąża o naborze wniosków o udzielenie dotacji w związku z pozyskaniem przez Gminę Libiąż dofinansowania w formie wstępnej promesy inwestycyjnej z I edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na podstawie § 6, ust. 2, tiret 3 załącznika do Uchwały nr LI/394/2023 Rady Miejskiej w Libiążu z dnia 27 października 2023 r. sprawie określenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków, położonym na obszarze Gminy Libiąż (Dz. U. Woj. Małopolskiego z dnia 9.11.2023 r. poz. 7322) oraz w związku z pozyskaniem przez gminę Libiąż środków zewnętrznych na udzielenie dotacji tj. wstępnej promesy inwestycyjnej z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, ustanowionego Uchwałą Nr 232/2022 Rady Ministrów z dnia 23 listopada 2022 r.

Burmistrz Libiąża ogłasza nabór wniosków o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków.
O udzielenie dotacji mogą ubiegać się podmioty posiadające tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego.

I. Rodzaj zadań planowanych do dofinansowania:
1. Zgodnie z zasadami Rządowego Programu Odbudowy Zabytków dofinansowanie, które Gmina Libiąż otrzymała z ww. Programu w ramach wstępnej promesy inwestycyjnej, może być przeznaczone na udzielenie dotacji, o której mowa w art. 81 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t.j. Dz.U. z 2022, poz. 840), na nakłady konieczne, określone w art. 77 ww. ustawy celem wykonania prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w ewidencji zabytków i obejmujące:
1) sporządzenie ekspertyz technicznych i konserwatorskich;
2) przeprowadzenie badań konserwatorskich lub architektonicznych;
3) wykonanie dokumentacji konserwatorskiej;
4) opracowanie programu prac konserwatorskich i restauratorskich;
5) wykonanie projektu budowlanego zgodnie z przepisami Prawa budowlanego;
6) sporządzenie projektu odtworzenia kompozycji wnętrz;
7) zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie substancji zabytku;
8) stabilizację konstrukcyjną części składowych zabytku lub ich odtworzenie w zakresie niezbędnym dla zachowania tego zabytku;
9) odnowienie lub uzupełnienie tynków i okładzin architektonicznych albo ich całkowite odtworzenie, z uwzględnieniem charakterystycznej dla tego zabytku kolorystyki;
10) odtworzenie zniszczonej przynależności zabytku, jeżeli odtworzenie to nie przekracza 50% oryginalnej substancji tej przynależności;
11) odnowienie lub całkowite odtworzenie okien, w tym ościeżnic i okiennic, zewnętrznych odrzwi i drzwi, więźby dachowej, pokrycia dachowego, rynien i rur spustowych;
12) modernizację instalacji elektrycznej w zabytkach drewnianych lub w zabytkach, które posiadają oryginalne, wykonane z drewna części składowe i przynależności;
13) wykonanie izolacji przeciwwilgociowej;
14) uzupełnianie narysów ziemnych dzieł architektury obronnej oraz zabytków archeologicznych nieruchomych o własnych formach krajobrazowych;
15) działania zmierzające do wyeksponowania istniejących, oryginalnych elementów zabytkowego układu parku lub ogrodu;
16) zakup materiałów konserwatorskich i budowlanych, niezbędnych do wykonania prac i robót przy zabytku wpisanym do rejestru, o których mowa w pkt 7-15;
17) zakup i montaż instalacji przeciwwłamaniowej oraz przeciwpożarowej i odgromowej.
2. W przypadku, gdy wniosek o udzielenie dotacji obejmuje nakłady konieczne , określone w ust. 1 pkt. 1-6) – wnioskodawca wykazuje w harmonogramie wniosku (pkt. VII formularza wniosku) konkretne daty sporządzenia i uzyskania niezbędnych dokumentów.

II. Zasady składania wniosków o udzielenie dotacji:

1. Złożenie wniosku o dotację następuje zgodnie z Uchwałą Nr LI/394/2023 Rady Miejskiej w Libiążu w sprawie zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym d rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków położonym na obszarze gminy Libiąż oraz zgodnie z Uchwałą Nr 232/2022 Rady Ministrów z dnia 23 listopada 2022 roku w sprawie ustanowienia Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
2. Do złożenia wniosku o udzielenie dotacji służy formularz, którego wzór stanowi Załącznik N 1 do zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków i który jest załączony do niniejszego ogłoszenia.
3. Wniosek o udzielenie dotacji należy złożyć na dzienniku podawczym w Urzędzie Miejskim w Libiążu, 32-590 Libiąż, ul. Działkowa 1 lub przesłać drogą pocztową przesyłką poleconą na adres: Urząd Miejski w Libiążu, ul. Działkowa 1, 32-590 Libiąż w terminie do dnia 10.06.2024 r. do godz. 16:00. Nie dopuszcza się składania wniosków drogą e-mailową.
4. O przyjęciu wniosku decyduje data jego wpływu do Urzędu Miejskiego w Libiążu, a nie data stempla pocztowego.
5. Do wniosku o udzielenie dotacji należy dołączyć załączniki wymienione w pkt VIII formularza wniosku o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków, położonym na obszarze Gminy Libiąż.
6. Formularz wniosku powinien być wypełniony czytelnie.
7. Do wniosku powinny być dołączone załączniki oryginalne lub w formie kserokopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem przez osobę lub osoby uprawnione do złożenia wniosku oraz opatrzone pieczęcią wnioskodawcy. W przypadku braku pieczęci imiennych wymagane jest złożenie czytelnych podpisów.
8. Konieczne jest wypełnienie wszystkich pól formularza wniosku. W przypadku braku danych nie należy zostawiać pustych miejsc, należy wpisać kreskę, „brak”, „nie dotyczy”.

III. Zasady wyboru wniosków o udzielenie dotacji

1. Oceny wniosków o udzielenie dotacji dokona powołana Zarządzeniem Burmistrza Libiąża Komisja do spraw oceny wniosków, zwana dalej „Komisją”, w oparciu o następujące kryteria:
1) Znaczenie zabytku dla dziedzictwa kulturowego, ze szczególnym uwzględnieniem jego wartości historycznej, naukowej lub artystycznej: maksymalnie 20 pkt,
2) Dostępność wnętrza i otoczenia zabytku dla społeczności lokalnej i turystów: maksymalnie 15 pkt,
3) Wysokość środków własnych podmiotu ubiegającego się o dotację lub środków otrzymanych z innych źródeł na realizację prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków:
a) 15% – 1 pkt,
b) 16% – 45% – 5 pkt,
c) 46% do 65% – 15 pkt,
d) Powyżej 65% – 25 pkt.

4) W przypadku, gdy wniosek o udzielenie dotacji zawiera błędy, komisja wzywa wnioskodawcę do ich usunięcia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. Po bezskutecznym upływie tego terminu wniosek pozostawia się bez rozpoznania.
5) Ocenę Komisji zatwierdza Burmistrz Libiąża, który następnie przedkłada Radzie Miejskiej Libiążu propozycję udzielenia dotacji wnioskodawcy w formie projektu uchwały.
6) Złożenie wniosku o udzielenie dotacji nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji.
7) Kwota udzielonej dotacji uzależniona jest od wysokości otrzymanych przez Gminę Libiąż środków finansowych w ramach wstępnej promesy inwestycyjnej z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

IV. Warunki podpisania umowy o dotacji

1. Szczegółowe zasady udzielenia dotacji zostaną określone w umowie zawartej pomiędzy Beneficjentem dotacji, a Gminą Libiąż.
2. Podpisanie umowy z Beneficjentem dotacji będzie możliwe po podjęciu przez Radę Miejską w Libiążu uchwały w sprawie udzielenia dotacji Wnioskodawcy.
3. Informacja o podjęciu uchwały dotyczącej udzielenia dotacji zostanie przekazana na adres wskazany we wniosku oraz opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Libiążu.

V. Termin i warunki realizacji zadania

Zadanie powinno być zrealizowane zgodnie z zasadami określonymi w ramach I edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków (https://www.bgk.pl/programy-i-fundusze/programy/rzadowy-program-odbudowy-zabytkow-edycja-pierwsza/), przy czym postępowanie zakupowe na realizację zadania inwestycyjnego powinno zostać ogłoszone nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia udostępnienia Gminie Libiąż wstępnej promesy na udzielenie dotacji na wybrane zadanie inwestycyjne.

VII. Postanowienia końcowe

1. Dodatkowe informacje na temat naboru można uzyskać w Wydziale Inwestycji Urzędu Miejskiego w Libiążu; nr tel. 32/6249213.
2. Wnioski o udzielenie dotacji złożone po dniu 10.06.2024 r. nie będą rozpatrywane.
3. Niniejsze ogłoszenie podlega publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Libiążu.

(-) Burmistrz Libiąża