Skip to content
Dziś jest: 16 lipca, 2024
Stan powietrza: Bardzo dobry (2024-07-16 16:25:11)
zamknięte - sprawdź
Godziny otwarcia: 
Rozpoczynamy głosowanie w Plebiscycie „Osobowości 50-lecia Libiąża”

Kilkadziesiąt kandydatur zgłosili mieszkańcy do Plebiscytu „Osobowości 50-lecia Libiąża”. Swoje typy wskazała też Komisja Plebiscytowa. Teraz czas na głosowanie. To, kto zwycięży, zależy od liczby uzyskanych głosów.  

Głosować można elektronicznie za pomocą strony internetowej www.libiaz.pl albo za pomocą kuponów drukowanych w „Przełomie” i „Kurierze Libiąskim”, w każdej kategorii na jednego kandydata. Kupony należy wypełnić i dostarczyć na dziennik podawczy Urzędu Miejskiego w Libiążu do 10 czerwca.  W Plebiscycie „Osobowości 50-lecia” jest w sumie siedem kategorii. Głosowanie dotyczy tylko pięciu z nich: Przedsiębiorca, Społecznik, Samorządowiec, Działacz Kultury i Sportowiec. Laureaci szóstej kategorii – Przyjaciel Libiąża zgodnie z regulaminem Plebiscytu zostaną wyłonieni przez Komisję Plebiscytową spośród osób zgłoszonych przez mieszkańców oraz wskazanych przez członków Komisji.

Z kolei Osobowość Medialna to kategoria specjalna Tygodnika Ziemi Chrzanowskiej „Przełom”.  O tym, kto zasłuży na ten tytuł, zdecyduje redakcja.

Serdecznie zachęcamy do udziału w Plebiscycie i oddania głosu na swojego kandydata. Głosować elektronicznie można raz dziennie. Po 10 czerwca wszystkie głosy, oddane tradycyjnie i elektronicznie, zostaną podliczone. Rozstrzygnięcie konkursu i Galę Jubileuszową zaplanowano na 14 czerwca podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Libiążu. Laureaci otrzymają w nagrodę pamiątkowe statuetki zaprojektowane specjalnie na tę okazję.



[crowdsignal type=”iframe” survey=”9D0110012FA323C6″ height=”auto” domain=”patrykkujaczynski” id=”%E2%80%9Eosobowo%C5%9Bci-50-%E2%80%93-lecia-libi%C4%85%C5%BCa%E2%80%9D”]

Poniżej prezentujemy nominowanych w Plebiscycie „Osobowości 50-lecia Libiąża”:

I Kategoria – Przedsiębiorca

Kopalnia Dolomitu Libiąż – Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „Dolomit” sp. z o.o. powstało w 1993 roku na bazie Krakowskich Zakładów Kamienia Budowlanego. Zajmuje się pozyskiwaniem oraz przerabianiem dolomitu triasowego z własnej kopalni odkrywkowej w Libiążu. Dysponuje pełną linią technologiczną do obróbki kamienia.

Eugeniusz Urbański – mistrz cukiernictwa, działalność w Libiążu rozpoczął w 1973 r. od produkcji lodów i pączków. Od 46 lat nieprzerwanie prowadzi cukiernię w Libiążu. Członek Izby Rzemieślniczej, swoją wiedzę i doświadczenie przekazywał latami. Wyszkolił w zawodzie cukiernika wielu uczniów. Piastuje zaszczytną funkcję Starszego Cechu Rzemiosł Różnych. Cukiernictwo to jego całe życie obok wnuków i żony, dla której do dziś ulepsza jakość swoich wypieków.

 Edward Wątroba – właściciel firmy Remontowo – Budowlanej „Edbud” w Libiążu. Od lat prowadzi działalność w branży renowacji i remontów na terenie województwa małopolskiego.

ZG „Janina” – kopalnia węgla kamiennego należąca do Tauron Wydobycie S.A w Jaworznie. Prowadzi działalność produkcyjną na obszarze górniczym o powierzchni 81,13 km2. To typowy zakład jednoruchowy, gdzie proces wydobywczo-przeróbczy skumulowany jest w rejonie szybów „Janina”. Na południowy–zachód od szybów „Janina” znajduje się szyb „Zachodni”, który pełni funkcję szybu wentylacyjnego. Libiąska kopalnia powstała w 1901 r. Pełniła funkcję miastotwórczą. Jest największym pracodawcą w gminie Libiąż i jednym z największych w powiecie chrzanowskim.

Thermoplast sp. z o.o. – powstała w 1989 r. w Libiążu jako polsko-szwajcarska spółka joint-venture. Przez wiele lat była liderem w produkcji okien z własnych, nowatorskich systemów profili okiennych wytłaczanych z PVC. Obecnie Thermoplast specjalizuje się w projektowaniu i budowaniu narzędzi do ekstruzji oraz w wytłaczaniu profili spełniających oczekiwania indywidualnych inwestorów z różnych gałęzi przemysłu.

 

II Kategoria – Samorządowiec

Tadeusz Arkit – szef RPWiK Sp. z o.o. w Chrzanowie oraz radny Sejmiku Województwa Małopolskiego VI kadencji. W latach 1994–2002 był radnym, a od 1994 do 1996 wiceburmistrzem Libiąża. W 1998 r. został burmistrzem Libiąża. Funkcję tę pełnił do 2007. Zasiadał w zarządzie Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce. Poseł na Sejm RP w latach 2007-2015. 

Tadeusz Bogacz – wieloletni samorządowiec, radny Rady Miejskiej w Libiążu w latach 1998-2010, wieloletni sołtys Żarek i członek rady sołeckiej. Przewodniczył komitetom gazyfikacji i telefonizacji Żarek, wspierał rozwój społeczno – gospodarczy wsi. Aktywnie działał w LKS Zryw Żarki jako wiceprezes zarządu. Prezes i działacz Spółki Pastwiskowej w Żarkach.

Dariusz Derendarz – wieloletni samorządowiec, radny legitymujący się jednym z najdłuższych nieprzerwanych okresów pełnienia mandatu w Radzie Miejskiej w Libiążu. Aktualnie Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Libiążu. Jest osobą aktywną, która przez kontakt z mieszkańcami wykazuje wiele inicjatyw i pomysłów na uatrakcyjnienie oferty gminy zarówno w obszarze gospodarczym jak i komfortu zamieszkania. Od lat instruktor siłowni, który pracuje z młodzieżą, promując zdrowy i aktywny styl życia.

Bogusław Gucik – pochodzi z Żarek, nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Żarkach. Wieloletni samorządowiec, były sołtys Żarek, aktualnie Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Libiążu. Jest trenerem  i działaczem sportowym, angażującym się w wychowanie dzieci i młodzieży w duchu sportowym.

Maria Siuda – emerytowana nauczycielka matematyki, wiceburmistrz Libiąża w latach 1998-2009. Wicestarosta chrzanowski w latach 2010-2014. Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego V kadencji. Aktualnie radna rady powiatu chrzanowskiego. Była wiceprezesem Fundacji na Rzecz Szpitala Powiatowego w Chrzanowie oraz Przewodniczącą Rady Społecznej POZ.

III Kategoria – Społecznik

Jerzy Górski – wieloletni prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Gromcu, sołtys Gromca, członek zarządu Ludowego Klubu Sportowego „Nadwiślanin” w Gromcu.

Bogumiła Latko – pielęgniarka, pracuje w Poradni Chirurgicznej Miejskiego Centrum Medycznego w Libiążu. W samorządzie działa od 1998 roku. Od 2010 r. nieprzerwanie pełni obowiązki Przewodniczącej Rady Miejskiej. Od wielu lat działa w Zespole Charytatywnym przy Kościele Przemienienia Pańskiego w Libiążu, była współorganizatorem wielu akcji charytatywnych.

Stanisława Norys – w Kole Gospodyń Wiejskich Macierzanki działa od 55 lat, a przewodzi mu od 46 lat. Tworzy teksty i inicjuje przedsięwzięcia organizowane przez KGW m.in. spotkania i kursy dla mieszkańców. Krzewi kulturę ludową. Została odznaczona wyróżnieniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

 Jan Pietruszka – wieloletni samorządowiec, radny rady miejskiej w Libiążu  w latach 2006-2018, przewodniczący libiąskiego koła Towarzystwa Przyjaźni Polsko – Francuskiej, przewodniczący rady nadzorczej Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej w Chrzanowie. 

 Ewa Sieczkowska – z zawodu asystent osób chorych i niesamodzielnych, od wielu lat związana ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. Prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Nadzieja” w Libiążu. W 2015 r. otrzymała od Samorządu Województwa Małopolskiego Nagrodę „Amicus Hominum” dla osób działających na rzecz dobra innych.

 

IV Kategoria – Działacz Kultury

 

Antoni Buchała – nauczyciel, wicedyrektor niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu, inspirator młodzieżowych wydarzeń kulturalnych np. Libiąskiego Poloneza 3 Maja, członek Zespołu Ekspertów MEN,  autor publikacji na tematy oświatowe i literackie w prasie lokalnej i ogólnopolskiej, odznaczony m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Nagrodą Małopolskiego Kuratora Oświaty.

Piotr Ciuła – animator życia muzycznego naszej gminy. Założyciel i dyrygent chóru Canticum Canticorum, inicjator i organizator chóru Canticorianie, dyrygent Orkiestry Dętej Zakładu Górniczego „Janina”, jeden z pomysłodawców Libiąskiej Biesiady Patriotycznej. Wyróżniony wieloma nagrodami, m.in. Odznaką Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Stanisława Dęsoł – od ponad 30 lat prowadzi Koło Śpiewacze Macierzanki w Żarkach, tworzy teksty piosenek, skeczy, a także reżyseruje przedstawienia wystawiane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Żarkach. Jej twórcza pomysłowość nie znają granic, co podkreślają liczne nagrody i wyróżnienia podczas konkursów i przeglądów twórczości ludowej.

Stanisław Dwornik – piłkarz, kapitan i szkoleniowiec libiąskiego „Górnika”, trener piłkarski, który zaszczepia w młodszych i starszych miłość do futbolu. Jego drugą pasją jest muzyka, gra na kilku instrumentach muzycznych. Pracownik Libiąskiego Centrum Kultury kierujący Domem Kultury w Żarkach. Konferansjer i wodzirej imprez kulturalnych.

Wiesław Koneczny artysta-malarz i rzeźbiarz z Libiąża. Kolekcjoner lokalnej historii i legend.
Autor kilku książek o historii, tradycjach i wierzeniach Libiąża i okolic. Organizator wystaw, m.in. wystawy poświęconej historii Kopalni „Janina” w Libiążu. 

V Kategoria – Sportowiec

Zbigniew Zieliński – prezes Chrzanowskiego Klubu Karate i Sportów Dalekowschodnich od 1990 r., wieloletni sportowiec i trener libiąskiej młodzieży, zdobywającej najwyższe noty na światowych turniejach karate kyokushin. Trenuje m.in.: Jagodę  Linczowską, Agnieszkę Lipińską czy Jakuba Furgę. Posiada 5 dan stopień mistrzowski; w 2018 r. wicemistrz świata w karate kyokushin do 50 lat.

Jacek Cyzio – piłkarz i trener piłkarski pochodzący z Libiąża. Karierę rozpoczynał w Górniku Libiąż. Zadebiutował w drużynie ówczesnego beniaminka I ligi – Cracovii. W Pogoni Szczecin, w sezonie 1986/87 zdobył wicemistrzostwo kraju. Na przełomie lat 80. i 90. piłkarz Legii Warszawa. Zdobył z nią Puchar Polski. Klub doszedł też do półfinału Pucharu Zdobywców Pucharów. W dwumeczu z Manchesterem United Jacek Cyzio zdobył jedną z bramek. W 1991 r.  został zawodnikiem tureckiego Trabzonsporu.

Waldemar Baca – od 1978 r. zawodnik sekcji piłki siatkowej KS „Górnik” Libiąż. Od 1980 r. zawodnik klubu „Płomień” Milowice. Startując w Mistrzostwach Polski wraz z MKS Płomień Milowice wywalczył Mistrzostwo Polski Juniorów Młodszych. Powołany do kadry Polski Juniorów w 1981 r. W sezonie 1981/1982 będąc zawodnikiem I-ligowego Płomienia Milowice zdobył Klubowe Mistrzostwo Polski w Gorzowie Wielkopolskim. Do Libiąża powrócił w sezonie 1983/1984. Libiąska drużyna występowała wtedy w klasie okręgowej.

Zdzisław Bębenek – zawodnik LKS Żarki, a od 2004 r. prezes klubu. Od lat inspiruje młodych adeptów futbolu. Jest odpowiedzialny za wiele sukcesów sportowych piłkarzy z Żarek. Za swoją działalność na rzecz lokalnego sportu otrzymał wiele odznaczeń, m.in. Złoty Medal Małopolskiego Związku Piłki Nożnej.

Edmund Linstedt – jeden z najlepszych libiąskich zawodników bokserskich, wicemistrz Polski, trzykrotny zdobywca tytułu Najlepszy Sportowiec Libiąża. Pochodzi z Maszewa Lęborskiego, małej wioski na Kaszubach. Do Libiąża przyjechał w 1969 roku, do szkoły górniczej. Tu zaczął trenować, zapisując się do sekcji bokserskiej przy KWK Janina. Szybko połknął bakcyla i zaczął wygrywać kolejne zawody. Największe osiągnięcie to złoty medal na Młodzieżowym Turnieju Europy w Riccione we Włoszech w 1973 r.

Regulamin Plebiscytu „Osobowości 50-lecia Libiąża” (zobacz)